Putinův dekret vstoupil v platnost: V Rusku začali systematicky likvidovat západní potraviny

06.08.2015 21:37

Dnes začal platit dekret Vladimira Putina o povinné likvidaci evropských potravin dopravovaných do Ruska v rozporu s vyhlášeným embargem. A tak i když první tuny zboží byly v několika ruských městech zničeny už v minulých dnech, masovou akci zahájily kontrolní orgány až dnes. Začít se mělo ve Smolensku, Petrohradě, Belgorodu a Orenburgu.

Putinův dekret vstoupil v platnost: V Rusku začali systematicky likvidovat západní potraviny
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

První obětí měla být zásilka údajně dánských rajčat, kterou vyvezli na skládku za Smolenskem. V Orenburgu likvidovali několik tun evropských sýrů, které prý pronikly na ruský trh přes středoasijský Kazachstán. Nad kontrolami ruských skladů i nad likvidací nežádoucího zboží dohlížejí pracovníci obchodní a zemědělské inspekce Rospotrebnadzor a Rosselchoznadzor.

Odpor proti prezidentskému dekretu mezitím v Rusku nebývale sílí. Mnozí ruští komentátoři i poslanci federálního parlamentu jsou přesvědčeni, že potraviny by se likvidovat neměly. Jako lepší řešení se jim jeví distribuce zboží mezi chudými a potřebnými, například mezi obyvatelstvem povstaleckých zón v ukrajinském Donbasu. K internetové petici proti ničení embargovaných potravin se už připojilo čtvrt milionu Rusů. Kreml ale dal najevo, že své nařízení odvolat nehodlá.

Podle dnešní informace listu Izvestija naopak ruským úřadům pouhá likvidace zakázaného zboží nestačí. Agentura Rospotrebnadzor údajně připravuje návrh zákona, který by konzumaci ilegálně dovezených potravin kvalifikoval jako trestný čin. Do médií pronikla i navrhovaná trestní sazba: podle závažnosti provinění by to byla pokuta 120 000 rublů (46 000 Kč), veřejně prospěšné práce v délce 360 hodin, nucené práce po dobu jednoho roku nebo až tříměsíční vězení.

Budou se ničit i západní auta hodnostářů?

Pro sociální sítě a média se postup úřadů stal i příležitostí ke vtipům, posměškům a parodiím. Ruský prezident Vladimir Putin prý na pozadí ničených potravin získal tituly „Spalovač sýru“ a „Drtič šunky“, známé obrazy klasiků ruského malířství se dočkaly obměn ve stylu Ivan Hrozný zabíjí svůj sýr, anebo znějí ironické dotazy, zda po zakázaném jídle, které by třeba penzisté uvítali raději než své penze, se budou ničit i drahé západní vozy hodnostářů.

„Ještě jednou připomínáme našim čtenářům stanovisko úřadů ohledně toho, proč potraviny nelze využít rozumně, například je rozdat potřebným. Jak říká šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová, ničení zakázaných potravin je ‚naprosto logické rozhodnutí‘, protože takové potraviny představují ohrožení spotřebitele,“ poznamenal ironicky list Gazeta.ru.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…