ROP Severozápad čeká další kontrola, přijeli euroúředníci

4. 6. 2012 10:25

Dnes ráno přijeli na dotační úřad Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem tři úředníci Evropské komise z deseti očekávaných, kteří budou do pátku kontrolovat problémové dotační programy. Označil je tak audit objednaný ministerstvem financí. Denně by úředníci měli kontrolovat dva projekty, a to za přítomnosti žadatelů, řekl dnes ČTK ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart (ODS). Audit konstatoval dílčí pochybení u většiny z 35 namátkou kontrolovaných projektů v ROP Severozápad, úřad ale jeho kvalitu tvrdě kritizoval.

ROP Severozápad čeká další kontrola, přijeli euroúředníci
Foto: mag-ul.cz
Popisek: Letecký pohled na město Ústí nad Labem

Dvě ženy a jeden muž dorazili na úřad zhruba v 9:15 a pracovat by měli až do odpoledne. Komunikace s veřejností se nepředpokládá. Dorazit mají i dva zástupci ministerstva financí. "Měli by každý den zkontrolovat dva projekty za přítomnosti zástupců příjemce. Celkem by jich tedy mělo být deset, k tomu si vybrali nějaké náhradní, kdyby stihli víc," řekl ČTK Markvart. "Odhadujeme, že tu budou tak do 17:00," dodala mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

Krušný rok

O programu auditorů nikdo z úřadu mnoho neví, úřad jim ani nezajišťuje ubytování. "Není to naše věc, jsou na služební cestě. Když budou chtít kávu, uděláme jim ji, ale to je asi tak všechno," podotkl Markvart.

Dotační úřad je středem pozornosti hlavně poslední rok a čtvrt. Vše začalo v březnu 2011, kdy policie zadržela Markvartova předchůdce Petra Kušnierze, který teď u soudu čelí obžalobě z přijímání úplatku u tří projektů. Už tehdy policie na úřadu zajišťovala dokumenty. Podruhé navštívili úřad v pátek 1. června vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a podle Markvarta si o den později odnesli dokumenty ke čtyřem projektům.

S čím vyšetřování souvisí, o tom se objevují spekulace. Podle jedné verze souvisí další policejní návštěva opět s Kušnierzem, podle jiné zase s obviněními z klientelismu, která vznesl bývalý úředník ROP Severozápad Leo Steiner (KDU-ČSL). Zaznívaly i spekulace, že může jít i o případ poslance Davida Ratha.

Policie i dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová se k případu zatím nechtějí vyjadřovat a nepotvrzují ani spekulace, že by měl být dnes někdo obviněn. Bradáčová ale v pátek při zdejším policejním zásahu tvrdila, že se Steinerem ani s Rathem poslední kontrola nesouvisela.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V zahraničí píšou o Andreji Babišovi. Dobře, nebo špatně? To posuďte sami

12:17 V zahraničí píšou o Andreji Babišovi. Dobře, nebo špatně? To posuďte sami

Zpravodajská agentura Bloomberg na svém webu píše i českém premiéru Andreji Babišovi, kterého považu…