Řád, který pečoval o Havla, se podivně dostal k pozemkům. Hned je prodal za desítky milionů

21.12.2013 6:58

Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského v březnu požádala o vydání lukrativních pozemků v Řepích a již v listopadu je prodala. Podle odhadů za ně mohla získat až 40 milionů korun. Boromejky odmítají říci, kolik peněz přesně dostaly, deníku Právo ale prozradily, že potřebovaly peníze na provoz nemocnice i hospice. Úřady přitom nejsou schopny odhadnout, kolik podobných obchodů by mohlo proběhnout. Na tento přišly náhodou.

Řád, který pečoval o Havla, se podivně dostal k pozemkům. Hned je prodal za desítky milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pole, ilustrační foto

Řád v březnu požádal o vydání 7330 metrů čtverečních pole v Řepích, které držel Státní statek Praha, který je v likvidaci. A likvidátor Jiří Kunt zařídil převod na boromejky s odůvodněním, že nejde o zemědělskou půdu. Stání pozemkový úřad případ nyní přezkoumává, jeho ředitel Petr Šťovíček se zlobí, že půda byla prodána předčasně, nejprve bylo třeba ověřit, zda byla půda skutečně vyřazena ze zemědělského fondu.

Díra v zákoně

Kunt i boromejky se brání, že vše proběhlo podle zákona a boromejky navíc dodávají, že půdu rychle prodaly, protože potřebovaly finanční prostředky na provoz nemocnice, hospice či domu pro seniory, které provozují. Sestry, které se dlouho staraly o prezidenta Václava Havla a po úrazu také o prezidenta Miloše Zemana, však odmítají říci, kolik za pozemek od realitní firmy GAMA X-Promotion, které ho prodaly, utržily.

„Cena není tajná, je to věc mezi prodávajícím a kupujícím. Takovou otázku považuji za nepřípadnou, neboť výše kupní ceny je záležitostí konsenzu a svobodného uvážení smluvních stran,“ uvedla představená boromejek Bohuslava Kubačáková.

Může se ukázat, že převod půdy skutečně proběhl podle zákona, ale případ podle deníku ukazuje na jistou díru v zákoně, díky níž může dojít k převodu řady pozemků a jejich dalšímu prodeji bez toho, aby to měly úřady pod kontrolou. Na tento případ přišel Státní pozemkový úřad náhodou, neboť úředníky oslovil samotný státní statek s dotazem, zda jde o zemědělskou půdu, ale později ji sám označil za nezemědělskou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala a Pekarová střílejí mimo? Pikora se podíval na novou zbraň SPOLU, výsledek zklame

17:46 Fiala a Pekarová střílejí mimo? Pikora se podíval na novou zbraň SPOLU, výsledek zklame

Koalice SPOLU se ve své aktuální předvolební propagaci soustředila na zvyšování cen. Tvrdí, že za to…