Rada bezpečnosti OSN žádá separatisty o volný přístup k místu pádu boeingu

22.07.2014 7:29

Rada bezpečnosti OSN včera jednomyslně, tedy i se souhlasem Ruska, přijala rezoluci požadující od ozbrojených skupin na východě Ukrajiny bezpečný a volný přístup k místu, kam se ve čtvrtek zřítil malajsijský dopravní letoun. Informovaly o tom světové tiskové agentury. V troskách Boeingu 777 zahynulo všech 298 osob, které byly na palubě.

Rada bezpečnosti OSN žádá separatisty o volný přístup k místu pádu boeingu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestující viní Rusko ze sestřelení malajsijského civilního letadla

Rusku se podle agentury AFP nakonec podařilo prosadit do rezoluce některé změny oproti původnímu návrhu, především nahradit výraz „sestřelení" termínem „zničení" letounu.

Separatisté nesmějí dělat nic, co by poškodilo vyšetřování

Rezoluce také vyzývá proruské separatisty, aby nedělali nic, co by mohlo poškodit vyšetřování, především pokud jde o pohyb s troskami. Rezoluce ale podle agentury AFP nehovoří o žádné sankci či pohrůžce vůči těm, kteří by se nechtěli jejím požadavkům podřídit.

Rezoluce RB OSN podle AFP důrazně odsuzuje útok, který vedl ke zničení boeingu nad východní Ukrajinou, a jako již dříve požaduje nestranné vyšetření katastrofy. Žádá pohnání viníků neštěstí k odpovědnosti a vyzývá přitom všechny státy ke spolupráci na jejím mezinárodním důkladném a nezávislém vyšetření.

Rusku se nepodařilo odstranit zmínky o ozbrojených skupinách

Návrh rezoluce patnáctičlenné RB předložila Austrálie, která v troskách boeingu přišla o 28 svých občanů. Rusku, které má v Radě stejně jako Spojené státy, Británie, Francie a Čína právo veta, se nepodařilo odstranit z textu zmínky o ozbrojených skupinách na Ukrajině, ale nakonec rezoluci přesto podpořilo.

„Byli jsme s to vylepšit text dostatečně na to, abychom ho mohli podpořit," řekl podle agentury AP po hlasování ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin.

Západ a Ukrajina obviňují z katastrofy letounu proruské separatisty, zatímco Moskva podezírá ukrajinskou armádu. V komentářích a výrocích politiků se přitom často hovoří o sestřelení boeingu, přestože pro tuto variantu zatím nikdo nepředložil konkrétní důkazy. Zůstává například teoretická možnost, že stroj byl obětí pumového atentátu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krize Západu: Není čím střílet. Ukrajina, Británie, Tchaj-wan. Výroba potrvá roky

17:24 Krize Západu: Není čím střílet. Ukrajina, Británie, Tchaj-wan. Výroba potrvá roky

Podle zpráv České televize má Ukrajina problémy s municí. Ta sovětská totiž dochází. Jenže problémy …