Raději banány, než krávy. Němka omezila uhlíkovou stopu své rodiny, přidaly se i děti

31.12.2018 7:58 | Zprávy

V novém dílu rozhlasového pořadu Zaostřeno, vysílaném na Českém rozhlasu Plus, se reportérka Tereza Šťastná věnovala tématu uhlíkové stopy. Hlavním tématem pořadu byl projekt klimaticky neutrální život v Berlíně – Klimaneutral leben in Berlin, do kterého se zapojila stovka vybraných domácností. Pořad zavítal za rodinou, která vše vzala opravdu velmi vážně. Přestala létat letadlem, nejí maso, ale i tak to prý nestačí. Podle matky rodina nedokázala svou uhlíkovou stopu snížit dostatečně a šlo by jít ještě dál.

Raději banány, než krávy. Němka omezila uhlíkovou stopu své rodiny, přidaly se i děti
Foto: Greenpeace - Ardiles Rante.
Popisek: Palma olejná na spáleništi.

Projekt Klimaticky neutrální život v Berlíně, vytvořili vědci z postupimské univerzity s finanční podporou německého ministerstva životního prostředí a dalších subjektů. Účast v projektu obnáší sledování různých aspektů života – zda do práce jezdíte autem, nebo na kole, jaké potraviny jíte, kolik elektřiny spotřebujete, čím a jak moc topíte nebo jaké jsou vaše další životní náklady.

V úvodu pořadu se reportérka Tereza Šťastná rozhodla vyzpovídat jednu z rodin, zapojených do projektu. „Pro klima by bylo nejlepší, kdybych jen prošla obchodem a vůbec nic nekoupila,“ říká Karin Beesová, matka tří dětí, při nakupování v jednom z berlínských obchodů. „Potřebujeme nějaké ovoce, většinou tedy nakupuji jablka a pokaždé stojíme před těžkým rozhodnutím, jestli koupit regionální jablka, anebo ta s označením BIO, oboje jsou totiž s ohledem na ochranu klimatu dobrá, ale obchod většinou nemá žádná regionální BIO jablka,“ komentuje Beesová svá velmi těžká rozhodnutí. Naštěstí dnes však žádné jablka nenakupuje a zastavuje se už jen nad nákupem mrkve, u které si vybírá ze tří druhů, ale nakonec se rozhodne pro tu, jež pochází z Německa. „Ještě obvykle kupujeme banány, vědci, kteří za projektem stojí, se totiž na uhlíkovou stopu banánů zaměřili a srovnali ji s mlékem a zjistili, že pokud koupíte 100 kilogramů banánů z Ekvádoru, tak je to klimaticky příznivější, než když koupíte 100 mililitrů mléka od německých krav, protože jejich chov vyprodukuje mnohem více emisí oxidu uhličitého,“ dodává Beesová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

18:29 Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

Na konferenci o budoucnosti Evropy v měnícím se světě, kterou v Poslanecké sněmovně pořádali Radim F…