Radikálové demonstrují před sídlem sociální demokracie. Zablokovali také tři hraniční přechody

9. 4. 2016 16:18

Na 250 příznivců radikální Národní demokracie (ND) demonstruje v Praze před Lidovým domem, sídlem vládní ČSSD, proti migrační politice vlády a Evropské unie. Dalších zhruba 400 lidí dnes symbolicky zablokovalo z podobných důvodů hraniční přechody v Kraslicích na Sokolovsku, v Českých Velenicích na Jindřichohradecku a na Cínovci na Teplicku. Akci organizoval Úsvit-Národní koalice a Blok proti islámu spolu se zástupci německého protiuprchlického hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

Radikálové demonstrují před sídlem sociální demokracie. Zablokovali také tři hraniční přechody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička

Nejvíce lidí, kolem 200, se sešlo na Cínovci, přičemž více než polovina byla z Německa, byli mezi nimi i zástupci Pegidy. V Českých Velenicích k účastníkům promluvil mimo jiné předseda Bloku proti islámu Martin Konvička, který kvůli svým dřívějším výrokům na internetu čelí obžalobě z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvička spolu s poslancem za Úsvit Markem Černochem nyní vyzval českou vládu k tomu, aby začala bránit státní hranici. Pokud tak neučiní, měla by podle nich rezignovat.

Po projevech řečníků účastníci všech tří akcí na hraničních přechodech na několik minut státní hranici symbolicky zablokovali a následně se rozešli. Policie v místech protestu jen korigovala dopravu, zasahovat nemusela.

Sobotko, opakuj po mně

Obdobné projevy jako na hraničních přechodech byly slyšet i před pražským sídlem ČSSD. Předseda ND Adam B. Bartoš kritizoval špičky ČSSD za jejich postoj k řešení uprchlické krize. Podle něj zradili vlastní voliče, kteří nechtějí v Česku žádné „vetřelce“. „My si svůj národ s tisíciletou historií nenecháme zničit nájezdy ilegálních vetřelců ani bandou amatérů, budižkničemů a vlastizrádců,“ prohlásil Bartoš. Připomněl své zatčení při březnové demonstraci a uvedl, že „kulkou“ nikomu nevyhrožuje, protože by to byl příliš milosrdný trest a vlastizrádci by podle něj měli být zavřeni, až zčernají, a u toho by měli pracovat. Bartoš v březnovém projevu vyzval k potrestání politiků „trestem nejvyšším“ za jejich přístup k imigrantům. Z policejního vyjádření vyplývá, že je v této souvislosti podezřelý z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel nebo omezování jejich práv a svobod.

Demonstranti v Hybernské ulici jsou vybaveni transparenty s nápisy jako „Sobotko, opakuj po mně, na 1. místě je český občan, česká rodina, česká země a pravice“, nebo „Se Sobotkou, EU a Merkel cesta do pekel“. Nad hlavami jim vlají státní vlaky, vlajky ND a vlajky s nápisem Islám v ČR nechceme. Na akci dohlíží desítky policistů a antikonfliktní tým, v záloze jsou i těžkooděnci. Policisté prohledali před zahájením demonstrace odpadkové koše v okolních ulicích, dostali totiž dva anonymy o uložení bomby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

10:15 „Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

Divokou debatu na sociálních sítích rozpoutal čtvrteční díl pořadu Události, komentáře v České telev…