Radku Bango, jsme s tebou. Slyšte další hlasy umělců proti skupině Ortel. A schytal to i prezident Zeman

28.11.2016 18:17

Jméno frontmana hudební skupiny Gipsy.cz Radka Bangy se kvůli jeho protestnímu odchodu z předávání cen Českých slavíků skloňuje snad ve všech pádech. Banga však nebyl sám, kdo vyjádřil nesouhlas s účastí kontroverzní skupiny Ortel a jejího lídra Tomáše Ortela.

Radku Bango, jsme s tebou. Slyšte další hlasy umělců proti skupině Ortel. A schytal to i prezident Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Ortel
reklama

Osobnosti, které se připojily k jeho protestu vůči Ortelu, jmenoval sám Banga v komentáři, jímž vysvětloval, proč s manželkou „velmi rozhořčeně“ opustili sál Karlínského divadla, kde se předávání cen uskutečnilo. „Jen malá hrstka odvážných se ozvala, můj respekt mají Filip Smid, Iva Pazderková, Jan Tuna a také Petr Štolba, který je známější pod pseudonymem ‚Pekař‘. My všichni jsme dali najevo svůj nesouhlas,“ poukázal hudebník na další protestující.

Petr Štolba projevil odpor proti Ortelovi během děkovné řeči za cenu Objev roku. „Chci dodat, že tato soutěž je super, ale v příštích letech by mohla být ještě lepší,“ prohlásil Štolba a dodal, že by anketa byla lepší, kdyby se v ní neobjevovali lidé, kteří do ní nepatří. Konkrétní jména neuvedl, nicméně předpokládá se, že myslel hudební skupinu Ortel.

Její frontman Tomáš Ortel si na pódium přišel převzít druhou cenu za zpěváka roku krátce po Štolbovi. Vedle potlesku se v sále ozýval pískot. Krátce poté Banga se svou manželkou a několika dalšími lidmi opustili prostory Karlínského divadla.

„Neplánoval jsem, že odejdu, ale když jsem viděl, v čem přišel na pódium, šel jsem. Loni byl na Slavících focen s válečným křížem na krku, který je úzce spojený s nacismem. Teď měla celá kapela Ortel na košilích lebku. Její tvar je podle mě jednoznačný odkaz na umrlčí lebky, které nosili příslušníci jednotek SS na uniformách. Čekal jsem, jestli si toho někdo všimne. To se ale nestalo, a tak jsme s mou ženou začali pískat a na základě toho, že se tam tleskalo člověku, který stál na pódiu s něčím, co je odkazem na nacistický symbol, jsme odešli,“ vysvětlil Banga Právu.

Ortel jako Zeman

Jedním z těch, kteří opustili sál, byla také herečka Iva Pazderková, která stejně jako Banga kritizuje Ortel kvůli tomu, že šíří mezi lidi strach a nenávist. „On je důkazem toho, že namísto, aby lidé vedli diskuzi, informovali se a spojili se nebo se snažili najít řešení, tak se raději uchylují k negativismu a radikalismu, který nepřináší žádné dobro. A to mě hodně mrzí,“ uvedla pro server Expres.

Dle jejího názoru skupina Ortel, podobně jako prezident Zeman nabízí černobílé řešení a hesla. „Samozřejmě je to jednodušší, protože ve chvíli, kdy si nejste jistí a máte z něčeho strach, tak vás to k tomu vede. Oba mají velmi společného. Už jen tím, že rozdělují společnost namísto, aby ji spojovali,“ zkritizovala také hlavu státu.

Takto to začínalo v Německu

Moderátor a novinář Jan Tuna vyjádřil Bangovi podporu na Facebooku. „Absolutní souhlas s Radkem Bangou. Ve všem. Takhle ‚nenápadně‘ to tenkrát v Německu taky začínalo. A hluboce se mýlí ti, kteří si myslí, že už je jiná doba a nemůže se to opakovat. Může. Velmi rychle. Nemlčte, prosím. Nebuďte lhostejní. Nemyslete si, že vás se to netýká. Brzy může být pozdě...,“ apeloval na své spoluobčany.

Ještě v prostorách Karlínského divadla se na Bangovu stranu postavila také zpěvačka Marta Jandová. „Dnešní večer jsem si užila, líbilo se mi to. Byla jsem v první řadě, takže to pro mě byla první nová zkušenost. Dneska jsem se ale i něco naučila, a to nesouhlas s něčím. Oceňuji odvahu Radka Bangy, že dokázal tohle udělat. Jsem s ním,“ řekla Prásku.tv.

Někteří se na ceremoniál kvůli Ortelovi ani nedostavili. „Lidi, kteří jsou schopni ocenit fašismus, jsou pro mě nechutní a nemám pro ně žádný respekt,“ objasnil na svém profilu na Instagramu zpěvák Ben Cristovao. Cenu za nejstreamovanější skladbu roku za něj převzal manažer Lukáš Rychtařík.

Tomáš Ortel se k celé události vyjádřil v obsáhlém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Zde mimo jiné tvrdí, že „by nebylo od věci si vážně pročíst texty naší tvorby. Snad si velkohubý Banga někdy texty kapely ORTEL přečte“. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

4:44 Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

ROZHOVOR Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera byl ministr vnitra Jan Hamáček…