Radní proslavený vymáháním „doporučení z Bruselu“, exšéfredaktor Respektu nebo akademik od Pehe s podivnou češtinou. Podívejte se, kdo všechno se hlásí do Rady ČT

22.03.2017 19:14 | Zprávy

RADA ČESKÉ TELEVIZE Hodně rozdílné hodnocení České televize zaznívalo při veřejném slyšení volebního výboru, před nímž se kandidáti o členství v Radě ČT snažili přesvědčit, že právě oni jsou těmi nejvhodnějšími. Přítomní se tak dozvěděli, že management veřejnoprávní televize je tak kvalitní, že nepotřebuje žádný ochranný val, jak bývají někdy radní nazýváni. Na druhé straně bylo připomenuto zatajování důležitých informací ve zpravodajství a kritizovány nudné hodinové Události.

Radní proslavený vymáháním „doporučení z Bruselu“, exšéfredaktor Respektu nebo akademik od Pehe s podivnou češtinou. Podívejte se, kdo všechno se hlásí do Rady ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Na druhý den veřejného slyšení před volebním výborem Poslanecké sněmovny zůstalo představení patnácti uchazečů o členství v Radě České televize. Jeden z těch, jimž v polovině roku vyprší šestiletý mandát a kteří se pokoušejí o znovuzvolení, René Kühn, řekl, že pokládá poslední tři roky za nejlepší éru v historii České televize. „Je to dáno kvalitní prací jejího managementu. A především bych vyzdvihl tři hlavní body: vytvoření dětského kanálu, dokončení televizního studia v Brně a stoupající sledovanost. Tři čtvrtiny koncesionářů považují podle průzkumů Českou televizi za objektivní, to není špatný výsledek,“ neupřesnil radní, zda nejde o průzkum, který si zadala sama televize.

Ale vadí mu, že Česká televize reaguje na kritické hlasy, které se vyskytnou, tak podrážděně. „Reakce redaktorů se sice dají pochopit, ale na druhou stranu přece s kritikou musejí počítat. Ze stížností, které nám chodí na radu, převládají banality, zmíním třeba kritiku účinkování slovenské moderátorky v pořadu Objektiv,“ uvedl René Kühn. Poslanec Daniel Korte se na něj obrátil s dotazem, co by řekl názoru, že Rada ČT má být kontrolním orgánem a hájit zájmy koncesionářů, ale nakonec se vždy scukne kolem generálního ředitele v obranném valu a chrání ho před „zlou“ veřejností. „Management je velice kvalitní, nic takového nepotřebuje, takže tezi ochranářského valu rozhodně odmítám,“ prohlásil dosluhující radní.

Hodinové Události jsou nudné, ve zpravodajství chybějí osobnosti

Velkou dávku upřímnosti a možná i předvídavosti projevila Dana Makrlíková, která v Radě ČT působila – i jako místopředsedkyně – do roku 2014. „Nemám žádný kontakt na management České televize, tak nepředpokládám, že budu zvolena,“ konstatovala Dana Makrlíková. Předseda volebního výboru Martin Komárek jí připomněl, že i zázraky se dějí, a to i v Poslanecké sněmovně. Kdyby na něj náhodou došlo, je prý připravena okamžitě ukončit své aktivity, které by byly v rozporu se členstvím v Radě ČT. To se týká její televizní spolupráce na pořadu pro kutily, pro který píše scénáře a v němž vystupuje jako zahradní architektka.

Další ze zájemců o křeslo televizního radního, režisér Pavel Kačírek, při hodnocení zpravodajství ČT docela překvapil prohlášením, že hodinový formát hlavního zpravodajského pořadu Události je neudržitelný. „Je nudný, kolikrát se hlavní zpráva objeví v řazení až na desátém místě, když se začne například ‚výnosem kukuřice‘. Také mi vadí záplava moderátorů a čteček nejrůznějších zpráv, naopak mi ve zpravodajství chybějí osobnosti,“ postěžoval si Pavel Kačírek na úroveň těch, kdo nám z veřejnoprávní obrazovky přinášejí informace.

Není normální, aby jedna organizace navrhla čtvrtinu kandidátů

Tomáš Němeček, právník a bývalý šéfredaktor Respektu, ve svém vystoupení ujišťoval, že by v radě nebyl součástí žádného ochranného valu na obranu vedení ČT. Dokonce se pochlubil, že nynější management už několikrát porazil v soudním sporu o poskytování informací. „Zpravodajství České televize splňuje vysoká kritéria, ve středoevropské čtyřce je špičkou, ale to zase není tak těžké,“ rýpl si do veřejnoprávních televizí v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Poslanec Martin Kolovratník se ho zeptal, co si myslí o tom, že za reportáže o Andreji Babišovi Rada pro rozhlasové a televizní vysílání Českou televizi kritizuje, zatímco Rada ČT ji hájí. „Já považuji informace z reportáží o Andreji Babišovi za korektní,“ konstatoval Tomáš Němeček, jenž v září 2013 opustil Lidové noviny „kvůli špatným osobním zkušenostem s Andrejem Babišem“, který koupil vydavatelství MAFRA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď

Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …