Radovan Krejčíř se opravdu chce dostat z jižní Afriky do ČR. Dělá kvůli tomu neuvěřitelné psí kusy

08.09.2018 14:05

Podnikatel a zločinec Radovan Krejčíř si odpykává svůj trest v jihoafrickém vězení, ale rád by se dostal do vězení českého. Aby přesvědčil úřady, že je opravdu třeba ho přesunout, volí občas prazvláštní taktiku. Vyhrožuje např., že z jihoafrického vězení uteče.

Radovan Krejčíř se opravdu chce dostat z jižní Afriky do ČR. Dělá kvůli tomu neuvěřitelné psí kusy
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Český podnikatel Radovan Krejčíř upoutal pozornost Čechů mimo jiné svým slavným útěkem. Frnknul policii před nosem ze své vily. V Jihoafrické republice ho však dopadli a za různé trestné činy ho odsoudili k 35 letům vězení. Na triku má pokus o vraždu, únos či obchod s drogami. Jihoafričtí policisté tvrdí, že se v jeho okolí odehrálo až 12 vražd. Podle informací Lidových novin teď Krejčíř usiluje o to, aby se mohl vrátit do Česka.

„Pusťte mě do Čech, nebo vám uteču! Těmito slovy pohrozil odsouzený podnikatel Radovan Krejčíř prostřednictvím svého advokáta jihoafrickým úřadům, které v těchto dnech rozhodují o jeho vydání zpět do vlasti. Pro návrat je ochoten udělat cokoliv a důvod je zřejmý – podle zjištění LN by byl pro něj v takovém případě ve hře nižší trest,“ napsal deník. Zatímco v JAR dostal Krejčíř 35 let, v Česku by za tytéž zločiny mohl vyfasovat spíše 20 až pětadvacet let. V krajním případě doživotí.

Mezi Českou republikou a Jihoafrickou republikou není uzavřena mezinárodní smlouva o vydávání zločinců. Se svým vydáním musí vyslovit souhlas sám vězeň a příslušné úřady. Právě teď se o Krejčířův přesun hraje a proto zločinec vyhrožuje, že uteče, ale může se také stát, že úřady odloží konečný verdikt a Krejčíř zůstane v JAR. Musí se k tomu vyjádřit jihoafrický ministr spravedlnosti.

Sluší se připomenout, že Krejčíř byl odsouzen i v Česku, a to za podvody související se státním podnikem Čepro – k 15 letům odnětí svobody.

V JAR jsou prý porušována Krejčířova práva. Proto tolik touží vrátit se do Česka. „Radovan Krejčíř má nulový kontakt s obhájci, dochází k porušení základních lidských práv. Velmi pravděpodobně se nějakou dobu nacházel na samotce bez oken,“ popsala pro LN Krejčířova česká advokátka Karolína Babáková z kanceláře MSB Legal.

K případnému Krejčířovu přesunu se vyjádřil také Jaromír Císař, právník a partner advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný. „Konkrétní výše a způsob výkonu trestu v České republice by byl předmětem dohody mezi ministerstvy spravedlnosti ČR a JAR. Je dost možné, že dohoda států ztroskotá právě na této otázce. Pokud by Jihoafrická republika neakceptovala výkon nižšího trestu, může to znamenat, že tamní ministerstvo nakonec nemusí s vydáním souhlasit,“ řekl LN Císař, jehož kancelář zastupuje ve sporu s Krejčířem státní firmu Čepro.

Krejčíř by mohl při návratu do Česka požadovat obnovu svých procesů. V krajním případě by se mohl ocitnout i na svobodě a mohla by se z něj stát mediální celebrita typu Jiřího Kajínka, což by prý mohlo odvádět pozornost od jeho zločinů. Je tedy otázka, zda je Krejčířův přesun do Česka také v zájmu této země.

„Pokud by se Krejčíř vrátil, svědci, kteří vystupovali proti němu, by se nyní mohli cítit ohrožení. Mohl by se začít mstít za zmizení svého otce, to je dodnes nevyřešená kauza. Spousta lidí by se ocitla v nebezpečí, Krejčíř toho na ně z dob své éry hodně ví. Jen kdyby začal mluvit o tom, kolik kterým advokátům bokem platil. Jeho návrat by rezonoval i mezi politiky. Vezměte si, jaký povyk nastal, když se v roce 2006 snažil zničit Stanislava Grosse, na kterého vyrobil zfalšovanou směnku,“ upozornil detektiv, který se podílel na vyšetřování uprchlého bosse.

Tehdejší ředitel civilní rozvědky Karel Randák doplnil, že by Česko mělo usilovat o návrat Krejčíře až v okamžiku, kdy si v JAR odpyká celý trest. V Česku by ho pak čekalo dalších 15 let za mřížemi. Ulehčovat Krejčířovi v jeho současné situaci nemá podle Randáka smysl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…