Radši se hádat v Bruselu, než objímat v Moskvě, říká prezidentská kandidátka Roithová

25.08.2012 12:21

Zuzana Roithová, prezidentská kandidátka lidovců, by chtěla jako prezidentka spíše sjednocovat. Již ve volební kampani se podle ní ukáže, že ženský přístup může být pro prezidentskou funkci přínosný. A podpořila by i církevní restituce, neboť díky nim prý země zbohatne.

Radši se hádat v Bruselu, než objímat v Moskvě, říká prezidentská kandidátka Roithová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zuzana Roithová vstupuje také do boje o Hrad podpisovou kampaní na podporu své kandidatury

Já myslím, že to je v pořádku, že kandidátů je víc. Lidé čekali dost dlouho na takovou příležitost, aby si mohli sami vybrat,“ říká pro IDNES.cz kandidátka KDU- ČSL na rostoucí počet prezidentských adeptů. Věrohodnost kandidátů podle ní prověří splnění podmínek nominace, tedy podpora poslanců, senátorů nebo 50 tisíc občanů.

„Jsem člověk, který lidi rád spojuje a ne rozděluje. Také bych na sebe nechtěla upozorňovat extrémními výroky. Mám velkou úctu k Ústavě,“ uvedla na dotaz, co by změnila oproti současné prezidentuře Václava Klause. Navázat by naopak chtěla na jeho pomoc českým investorů do zahraničí.

„Mám osobní heslo, kterým se řídím. Radši se hádat v Bruselu, než se objímat v Moskvě. Souvisí to s mým přesvědčením, že bychom se neměli v Evropě vymezovat ostrými výroky a vzdalovat se z centra rozhodování,“ formulovala svou představu zahraniční politiky. Jako prezidentka by ale usilovala především o to, aby politika byla jednotná a čitelná.

Na církevních restitucích země zbohatne

S evropskou integrací souvisí i otázka přijetí Eura. „Jistě jednou Česká republika k euru přistoupí,“ říká. Dnes však nejsme na přistoupení připraveni, takže se jedná o akademickou otázku.

Jako kandidátka křesťanských demokratů byla dotázána i na ožehavou otázku církevních restitucí. „Jsem znechucena demagogií a dezinformacemi, které se kolem toho šíří. Věřící v jejich víře to neposílí, ale kdo na tom vydělá, jsou obce,“ myslí si lidovecká europoslankyně. Podle ní se všude v okolních zemích církve o svůj majetek pečlivě starají. Proto kdyby byl církevní majetek vypořádán už před patnácti lety, byla by prý země bohatší.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

20:12 Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller přináší další zamyšlení pro čtenáře Parlament…