Radši se hádat v Bruselu, než objímat v Moskvě, říká prezidentská kandidátka Roithová

25.08.2012 12:21

Zuzana Roithová, prezidentská kandidátka lidovců, by chtěla jako prezidentka spíše sjednocovat. Již ve volební kampani se podle ní ukáže, že ženský přístup může být pro prezidentskou funkci přínosný. A podpořila by i církevní restituce, neboť díky nim prý země zbohatne.

Radši se hádat v Bruselu, než objímat v Moskvě, říká prezidentská kandidátka Roithová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zuzana Roithová vstupuje také do boje o Hrad podpisovou kampaní na podporu své kandidatury

Já myslím, že to je v pořádku, že kandidátů je víc. Lidé čekali dost dlouho na takovou příležitost, aby si mohli sami vybrat,“ říká pro IDNES.cz kandidátka KDU- ČSL na rostoucí počet prezidentských adeptů. Věrohodnost kandidátů podle ní prověří splnění podmínek nominace, tedy podpora poslanců, senátorů nebo 50 tisíc občanů.

„Jsem člověk, který lidi rád spojuje a ne rozděluje. Také bych na sebe nechtěla upozorňovat extrémními výroky. Mám velkou úctu k Ústavě,“ uvedla na dotaz, co by změnila oproti současné prezidentuře Václava Klause. Navázat by naopak chtěla na jeho pomoc českým investorů do zahraničí.

„Mám osobní heslo, kterým se řídím. Radši se hádat v Bruselu, než se objímat v Moskvě. Souvisí to s mým přesvědčením, že bychom se neměli v Evropě vymezovat ostrými výroky a vzdalovat se z centra rozhodování,“ formulovala svou představu zahraniční politiky. Jako prezidentka by ale usilovala především o to, aby politika byla jednotná a čitelná.

Na církevních restitucích země zbohatne

S evropskou integrací souvisí i otázka přijetí Eura. „Jistě jednou Česká republika k euru přistoupí,“ říká. Dnes však nejsme na přistoupení připraveni, takže se jedná o akademickou otázku.

Jako kandidátka křesťanských demokratů byla dotázána i na ožehavou otázku církevních restitucí. „Jsem znechucena demagogií a dezinformacemi, které se kolem toho šíří. Věřící v jejich víře to neposílí, ale kdo na tom vydělá, jsou obce,“ myslí si lidovecká europoslankyně. Podle ní se všude v okolních zemích církve o svůj majetek pečlivě starají. Proto kdyby byl církevní majetek vypořádán už před patnácti lety, byla by prý země bohatší.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
 

reklama

autor: jav

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …