Radši školky! Andrej Babiš se opřel do EU kvůli penězům

21.10.2018 19:11

Premiér Andrej Babiš se na svém facebookovém profilu opětovně rozepsal, aby svým fanouškům přinesl sumář uplynulého týdne. Hovořil tak například o svém setkání s Billem Gatesem, jenž je podle něj velmi skromný a příjemný gentleman. Babiš se s ním sešel v Bruselu. Své pak také Babiš řekl k tomu, proč chce Evropská komise použít z evropského rozpočtu dalších 25 miliard euro, když navyšujeme obranné rozpočty v rámci našich závazků NATO.

Radši školky! Andrej Babiš se opřel do EU kvůli penězům
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na povolební tiskové konferenci ve volebním štábu hnutí ANO.

„Pro mě byl zážitek, že si mě vybral jako jednoho z evropských premiérů k jednání. Představil jsem se mu, a taky naše hnutí, moje vize Evropy a světa. Zajímal ho hlavně MFF neboli evropský rozpočet. A taky jsme si povídali o mé nadaci a Sýrii, mých plánech postavit tamním sirotkům centrum, kde by byly škola, školka, byty a jídelna. Představil jsem mu i svůj novodobý Marshallův plán pro Afriku a řešení ilegální migrace,“ poznamenal Babiš k setkání s Billem Gatesem. 

Anketa

Je dobře, že se v roce 1918 rozpadlo Rakousko-Uhersko?

56%
44%
hlasovalo: 10712 lidí

„Stejně jako já pochází Bill Gates z byznysu, takže rozumí číslům, a hlavně výdajům. K nim jsme došli, když jsme se bavili o plánu rozpočtu EU, který já dost ostře kritizuji. Naprosto se mnou souhlasil. I on říká, že náklady evropských struktur nemůžou stoupat o 23 procent, když odchází Británie a s ní 15 procent současných obyvatel Unie. Probrali jsme samozřejmě i politiku v USA a Evropě,“ sdělil Babiš. 

Ten měl podle svých slov hrozně nabitý týden, kdy většinu času strávil v zahraničí intenzivním vyjednáváním a přednášením. „Celé to začalo ve Varšavě, kde jsem jako úplně první evropský premiér po polské premiérce Beatě Szydlové navštívil vedení agentury Frontex. Je to hrozně důležité téma. Váže se totiž na něj celá naše strategie boje proti nelegální migraci, ale taky evropský rozpočet. Takže vám o tom napíšu víc až dál, když budu mluvit o mém vyjednávání na Evropské radě,“ napsal Babiš a zmínil také návštěvu Innsbrucku. 

„Hned potom jsem letěl do Bruselu. A právě tady na jednání Evropské rady i při bilaterálních jednáních s evropskými politiky jsem využil znalosti, které jsem předtím načerpal při návštěvě Frontexu. Jak už jsem nakousl na začátku, do varšavského sídla téhle agentury jsem přijel jako první premiér. Pokračuji v mém diplomatickém tažení proti ilegální migraci. A jak už mám ve zvyku, zajel jsem do terénu přímo za odborníky. Chtěl jsem poznat jejich názor a zjistit z první ruky, jak se nám vlastně proti pašerákům a nelegálním migrantům daří bojovat. Ještě předtím jsem si podrobně prostudoval výroční zprávy Frotexu,“ zmínil Babiš. 

Úkolem agentury není podle něj jen chránit hranice Evropy proti pašerákům, ale taky vracet nelegální migranty, kteří nemají nárok na azyl. „Ukázali mi operační centrum s obří obrazovkou a způsob, jak jsou schopní odhalit podezřelé pohyby. Nejen na moři, ale i na souši. Ukázali mi ze záznamu, jak detekovali kamion, který nabral migranty. Jeho polohu předali policii, která ho zadržela ještě před hranicemi Schengenu. Celou dobu ho byli schopní sledovat: od telefonátu řidiče až po zadržení policií,“ poznamenal Babiš. 

„Frontex je na tenhle monitoring fakt skvělý. Používají nejmodernější technologie a díky nim můžou bojovat nejen proti pašerákům lidí, ale i třeba drog, zbraní, cigaret nebo paliva. I to jsem viděl na sále v reálném čase. Zachytili předávku obrovského nákladu pašovaných cigaret do Španělska. Vynikající práci odvádějí i při navracení nelegálních migrantů do zemí jejich původu. V roce 2014 vypravili 40 letů nazpátek. Minulý rok to bylo už 430 letů. Pořád tady ale máme 700 tisíc ilegálních migrantů, kteří by měli Evropu opustit. Já jsem se s lidmi z Frontexu shodl, že právě jejich agentura by měla vyjednávat jménem celé Evropy se státy, odkud lidi migrují. Jako jednotná síla budeme mít u vlád Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemí mnohem lepší vyjednávací pozici,“ zdůraznil Babiš, že Frontex také chystá ke spuštění elektronický kontrolní systém.

„Mě jako byznysmena bijí do očí dva problémy, o kterých nemůžu nemluvit. A hlasitě je řeším už nějaký čas na všech jednáních s evropskými politiky. Za prvé: Proč chce Evropská komise použít z evropského rozpočtu dalších 25 miliard euro, když navyšujeme obranné rozpočty v rámci našich závazků NATO? Nebylo by lepší vyjednat dohodu s USA, Kanadou a Tureckem, abychom mohli síly NATO použít proti pašerákům ve Středomoří? Peníze bychom měli spíš dávat na investice. Třeba teď jsme vyhlásili program pro mateřské školky za 600 milionů a žadatelé je on-line vyčerpali za 16 sekund! A neuspokojené žádosti dosáhly 2,5 miliardy. Požádal jsem paní ministryni Kláru Dostálovou, abychom hledali další peníze na tento program. A teď nepřihřívám polívčičku naší zemi. Třeba peníze do dopravní infrastruktury jsou potřeba po celé Evropě. Jak nedávno ukázala tragédie zříceného mostu v Janově. Všechny země začaly prověřovat svoje mosty,“ zmínil Babiš.

„Za druhé: proč máme zvyšovat počet příslušníků Frontexu z 1 500 na 10 000? A jeho rozpočet z 1,3 na 11,3 miliardy? Skok o deset miliard euro na sedm let je strašně moc. Tyhle cifry jsem absolutně nepochopil, a když jsem se ptal specialistů přímo v centrále Frontexu, kdo třeba ten plánovaný počet zaměstnanců vymyslel, ani oni sami mi nebyli schopní odpovědět. Už nejsme v roce 2015, kdy se Itálie a Řecko bortily pod náporem migrantů. Počet nelegálních příchodů klesl o 90 procent. Každá přímořská země má svou vlastní pobřežní stráž. Dál máme v Evropě vyčleněných 7 000 policistů členských zemí, které můžeme vyslat kamkoli, kde nastane krize. Loni Česká republika vyslala v rámci aktivit Frontexu 160 policistů, tenhle rok je připravená vyslat na základě podepsané dohody 173 policistů. Takže já říkám, namísto osminásobného nafukování Frontexu pojďme dát část peněz raději do dohod se severoafrickými státy. Jejich jižní hranice má být ta, na které nelegální migraci zastavíme. A Africe pomůžeme v těch zemích, odkud lidé odcházejí,“ poznamenal Babiš, který byl moc rád, že se do Frontexu podíval a načerpal informace. 

„V Bruselu se taky potkali zástupci evropských a asijských zemí. Možná jste viděli tu fotku ze zasedání Asia–Europe Meeting neboli ASEM. Bylo to velké. 53 delegací, které reprezentovaly 66 procent světového HDP, 60 procent světové populace a 50 procent světového obchodu. Každá země dostala možnost pár minut přede všemi promluvit. Já jsem vystoupil a všem připomněl, že se musíme spojit v boji proti daňovým únikům. Ještě si určitě pamatujete kauzu Panama Papers. Na daních utíkají neskutečné peníze. Které pak chybějí školám, nemocnicím, dopravním stavbám ve všech zemích EU. Bojoval jsem v Evropě čtyři a půl roku, než se mi podařilo prosadit Reverse Charge, opatření proti podvodům na DPH,“ dodal premiér závěrem a popřál zraněnému vojákovi v Afghánistánu hodně zdraví.

Celý příspěvek Andreje Babiše:

Čau lidi, určitě vás zajímá, jaký je Bill Gates. No, já s ním mluvil v Bruselu jen asi 35 minut, ale musím vám říct, že jsem byl nadšený. Je to velice skromný a příjemný gentleman. Pro mě byl zážitek, že si mě vybral jako jednoho z evropských premiérů k jednání. Představil jsem se mu, a taky naše hnutí, moje vize Evropy a světa. Zajímal ho hlavně MFF neboli evropský rozpočet. A taky jsme si povídali o mé nadaci a Sýrii, mých plánech postavit tamním sirotkům centrum, kde by byla škola, školka, byty a jídelna. Představil jsem mu i svůj novodobý Marshallův plán pro Afriku a řešení ilegální migrace.

On sám má obrovské zkušenosti. Bill & Melinda Gates Foundationpracuje na zlepšování zdravotní péče v nejchudších zemích, na jejich ekonomickém rozvoji a zlepšuje i americké školství. Bill mi vykládal třeba o tom, že jejich program proti dětské obrně je už skoro u konce. Mimochodem, my jsme byli první země, která už v 50. letech dětskou obrnu vymýtila. Mluvili jsme i o mé nadaci a mých plánech pomáhat v Sýrii sirotkům.

Stejně jako já pochází Bill Gates z byznysu, takže rozumí číslům a hlavně výdajům. K nim jsme došli, když jsme se bavili o plánu rozpočtu EU, který já dost ostře kritizuju. Naprosto se mnou souhlasil. I on říká, že náklady evropských struktur nemůžou stoupat o 23 procent, když odchází Británie a s ní 15 procent současných obyvatel unie ??Probrali jsme samozřejmě i politiku v USA a Evropě.

S Billem jsme stejná generace. On je o rok mladší. Narodil se přesně 28. října! Řekl bych mu, že bude za týden slavit ve stejný den jako naše republika. 18. května bude v Praze Rotary International pořádat konferenci o etice v podnikání a politice. Pozvali Billa Gatese do Prahy, snad přijede a rád se s ním zase setkám.

Týden byl hrozně nabitý. Většinu času jsem strávil v zahraničí intenzivním vyjednáváním a taky přednášením. Od rána do večera ??Celé to začalo ve Varšavě, kde jsem jako úplně první evropský premiér po polské premiérce Beatě Szydlové navštívil vedení agentury Frontex. Je to hrozně důležité téma. Váže se totiž na něj celá naše strategie boje proti nelegální migraci, ale taky evropský rozpočet. Takže vám o tom napíšu víc až dál, když budu mluvit o mém vyjednávání na Evropské radě.

Innsbruck. Je to univerzitní město hned s pěti univerzitami a 32 tisíci studenty. Sem do Rakouska pod Alpami mě pozvala univerzita Management Center Innsbruck. Mají úžasnou prosklenou budovu s výhledem na město, údolí i hory. Vedení univerzity mě požádalo, abych studentům přednesl na téma Byznysmeni v politice. Totéž mě čeká i v Paříži a Curychu. Na přepis se můžete kouknout v komentářích. Dá se shrnout touhle pasáží: “Věřím, že bychom měli mít víc politiků, kteří už ve svém životě něco dokázali. Lidí, kteří tím pádem můžou svoje zkušenosti využít pro službu jejich zemi. Ne jenom podnikatele, ale lidi všech oborů: manažery, bankéře, sportovce, inženýry, vědce a nespočet dalších profesí. Politiku si máme volit až jako druhou kariéru na základě naší osobní touhy sloužit obecnému blahu.”

Návštěvu Innsbrucku jsem taky využil k jednání s panem primátorem Georgem Willim. Určitě jste viděli naši společnou fotku, i s jeho kolem, na kterém pan primátor jezdí po svém městě ??

Kromě jednání o politických i ekonomických vztazích mezi Rakouskem a Českem mi ukázali i nádherný Dům hudby. Fotky jste určitě viděli, taky ty dva pány, co mi na saxofon a piano zahráli českou hymnu ??

Hned potom jsem letěl do Bruselu. A právě tady na jednání Evropské rady i při bilaterálních jednáních s evropskými politiky jsem využil znalosti, které jsem předtím načerpal při návštěvě Frontexu.

Jak už jsem nakousl na začátku, do varšavského sídla téhle agentury jsem přijel jako první premiér. Pokračuju v mém diplomatickém tažení proti ilegální migraci. A jak už mám ve zvyku, zajel jsem do terénu přímo za odborníky. Chtěl jsem poznal jejich názor a zjistit z první ruky, jak se nám vlastně proti pašerákům a nelegálním migrantům daří bojovat. Ještě předtím jsem si podrobně prostudoval výroční zprávy Frotexu.

Úkol agentury není jen chránit hranice Evropy proti pašerákům, ale taky vracet nelegální migranty, kteří nemají nárok na azyl. Ukázali mi operační centrum s obří obrazovkou a způsob, jak jsou schopní odhalit podezřelé pohyby. Nejen na moři, ale i na souši. Ukázali mi ze záznamu, jak detekovali kamion, který nabral migranty. Jeho polohu předali policii, která ho zadržela ještě před hranicemi Schengenu. Celou dobu ho byli schopní sledovat: od telefonátu řidiče až po zadržení policií ??

Frontex je na tenhle monitoring fakt skvělý. Používají nejmodernější technologie a díky nim můžou bojovat nejen proti pašerákům lidí, ale i třeba drog, zbraní, cigaret nebo paliva. I to jsem viděl na sále v reálném čase. Zachytili předávku obrovského nákladu pašovaných cigaret do Španělska.

Vynikající práci odvádí i při navracení nelegálních migrantů do zemí jejich původu. V roce 2014 vypravili 40 letů nazpátek. Minulý rok to bylo už 430 letů. Pořád tady ale máme 700 tisíc ilegálních migrantů, kteří by měli Evropu opustit. Já jsem se s lidmi z Frontexu shodl, že právě jejich agentura by měla vyjednávat jménem celé Evropy se státy, odkud lidi migrují. Jako jednotná síla budeme mít u vlád Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemí mnohem lepší vyjednávací pozici.

Ještě jedna věc mě zaujala a je určitě skvělá. Frontex chystá ke spuštění elektronický kontrolní systém. Bude určený pro občany zhruba 60 zemí, které nemají s Evropou vízovou povinnost a přicházejí sem jako turisté. Program se jmenuje ETIAS a je podobný jako mají ve Spojených státech ESTA. Měl by naběhnout v roce 2021. Abychom měli lepší kontrolu o tom, kdo k nám cestuje, budou mít tito cizinci povinnost se 72 hodin předem elektronicky registrovat.

Tohle všechno jsou užitečné věci a Frontex je super. Ale mě jako byznysmena bijí do očí dva problémy, o kterých nemůžu nemluvit. A hlasitě je řeším už nějaký čas na všech jednáních s evropskými politiky.

Zaprvé: PROČ chce Evropská komise použít z evropského rozpočtu dalších 25 miliard Euro, když navyšujeme obranné rozpočty v rámci našich závazků NATO? Nebylo by lepší vyjednat dohodu s USA, Kanadou a Tureckem, abychom mohli síly NATO použít proti pašerákům ve Středomoří? Peníze bychom měli spíš dávat na investice. Třeba teď jsme vyhlásili program pro mateřské školky za 600 milionů a žadatelé je on-line vyčerpali za 16 sekund! A neuspokojené žádosti dosáhly 2,5 miliardy. Požádal jsem paní ministryni Kláru Dostálovou, abychom hledali další peníze na tento program.

A teď nepřihřívám polívčičku naší zemi. Třeba peníze do dopravní infrastruktury jsou potřeba po celé Evropě. Jak nedávno ukázala tragedie zříceného mostu v Janově. Všechny země začaly prověřovat svoje mosty.

Zadruhé: proč máme zvyšovat počet příslušníků Frontexu z 1500 na 10000? A jeho rozpočet z 1,3 na 11,3 miliard? Skok o 10 miliard euro na 7 let je strašně moc. Tyhle cifry jsem absolutně nepochopil a když jsem se ptal specialistů přímo v centrále Frontexu, kdo třeba ten plánovaný počet zaměstnanců vymyslel, ani oni sami mi nebyli schopní odpovědět ??

Už nejsme v roce 2015, kdy se Itálie a Řecko bortily pod náporem migrantů. Počet nelegálních příchodů klesl o 90 procent. Každá přímořská země má svou vlastní pobřežní stráž. Dál máme v Evropě vyčleněných 7000 policistů členských zemí, které můžeme vyslat kamkoli, kde nastane krize. Loni Česká republika vyslala v rámci aktivit Frontexu 160 policistů, tenhle rok je připravená vyslat na základě podepsané dohody 173 policistů. Takže já říkám, namísto osminásobného nafukování Frontexu, pojďme dát část peněz radši do dohod se severoafrickými státy. Jejich jižní hranice má být ta, na které nelegální migraci zastavíme. A Africe pomůžeme v těch zemích, odkud lidi odcházejí.

Já sám jsem se nabídl, že bych se angažoval v jednáních s Marokem. Vždyť právě na trase Maroko-Španělsko je dnes nelegální migrace nejintenzivnější. Myslím, že při vyjednávání podmínek, jak ji utnout, bych mohl využít svoje kontakty z doby, kdy jsem v Maroku pracoval. Chci tam vzít naše české podnikatele na misi a zároveň by to byla dobrá příležitost vyměnit si názory na postup proti nelegální migraci.

Jsem moc rád, že jsem se do Frontexu podíval a načerpal informace. Využil jsem je prakticky na všech schůzkách. I na koordinační schůzce naší frakce Alde. Máme dohromady 8 premiérů, takže jsme si potřebovali domluvit postup před Evropskou radou. Dál jednání na čtyři oči s nizozemským premiérem Markem Ruttem. Koordinační schůzka V4. Pracovní večeře Evropské rady s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Setkání V4 s japonským premiérem Šinzó Abem. Ten mimochodem slouží už 4. volební období. Byla to důležitá schůzka, protože Japonsko je u nás významný investor. Chceme s nimi obnovit různé vědecko-technické projekty a zajímají nás jejich technologie. Hlavně Smart Cities. Pana premiéra jsem pozval do Prahy a on mě do Japonska.

Dál jsem měl bilaterální schůzku s thajským premiérem panem Prajutch Čan-Očem. S ním jsem měl velice dobrou chemii. Říkal, že u nich jezdí jen asi 30 škodovek. Já jsem panu Prajutchovii řekl, že technologicky to je skvělé auto, takže bychom na tom měli zapracovat a zjistím u výrobce, jak to vlastně v Thajsku mají. Odprezentoval jsem mu i naši zbrojařskou výrobu, která jde nahoru. Thajsko má naše stará vojenská letadla L-39, tak jsem mu předal prospekt našeho nového hi-tech L-39NG.

Jednal jsem s eurokomisařkou Věrou Jourovou i naší europoslankyní Martinou Dlabajovou. Měl jsem projev na multimediální výstavě ke 100. výročí společného českého a slovenského státu. V rámci ní taky vystoupil pěvecký sbor "Brusinky/ The Brussings," jehož členy jsou čeští a slovenští zaměstnanci evropských institucí. K tomu harmonika, drink, samozřejmě selfíčka. Fotil jsem se s kuchaři, kteří dělali štrůdl s domácí šlehačkou. Moc jsem se na něj těšil, ale dřív než se ke mě dostal, musel jsem už zase běžet ??

Poskytl jsem rozhovor deníku POLITICO. V Evropě to je skutečně vlivné médium, ale atmosféra byla hodně uvolněná. Většinu času jsme se smáli. Začala to už první otázka, jak se mám. Pochvaloval jsem si, že jsem se skvěle vyspal, protože po dlouhé době jsem si dal víc než 4 hodiny. Dokonce poctivých 6 hodin! ?? Tak se mě hned paní redaktorka ptala, kolik vypiju denně kafe. No vy víte, už ho do sebe neklopím jako za starých časů. Kolegyně mi mezi šálky podstrkují bylinkový čaj. Jinak témata rozhovoru byla hodně předvídatelná. Brexit, evropský rozpočet, Frontex, spitzenkandidat. Já jsem zdůraznil, že sice politici v Evropě mají různé názory na tyhle věci, ale teď není ten čas, kdy bychom se měli hádat a rozdělovat. Potřebujeme postupovat jednotně. A potřebujeme konečně lidi, kteří budou schopní rozhodovat, ne politikařit.

V Bruselu se taky potkali zástupci evropských a asijských zemí. Možná jste viděli tu fotku ze zasedání Asia–Europe Meeting neboli ASEM. Bylo to velké. 53 delegací, které reprezentovaly 66 procent světového HDP, 60 procent světové populace a 50 procent světového obchodu. Každá země dostala možnost pár minut přede všemi promluvit. Já jsem vystoupil a všem připomněl, že se musíme spojit v boji proti daňovým únikům. Ještě si určitě pamatujete kauzu Panama Papers. Na daních utíkají neskutečné peníze. Které pak chybí školám, nemocnicím, dopravním stavbám ve všech zemích EU. Bojoval jsem v Evropě čtyři a půl roku než se mi podařilo prosadit Reverse Charge, opatření proti podvodům na DPH.

Zatajil jsem vám jednu věc. Když jsem začal tohle týdenní hlášení psát, dal jsem si cíl nepřekročit tři stránky. Kolegové z PR mě už asi rok prosí, abych byl stručnější. No nedal jsem to. Máme za sebou už čtyři. Kdo jste se dostal až sem, díky moc. Už budu za chvilku končit.

Chci pro vás všechny, kdo jste to nezaznamenali v týdnu znovu dát odkaz na článek agentury Bloomberg. Podle ní jsme nejstabilnější ekonomikou Evropské unie a jednou z nejbohatších zemí bývalého Východního bloku. Paní ministryně Alena Schillerová má v článku hned několik citací. A taky jí chci pogratulovat. Měsíčník Právní rádce ji zařadil mezi nejúspěšnější ženy českého práva 2018.

Tak a teď už fakt jen v bodech, co jsem ještě tenhle týden absolvoval. Po Frontexu jsem jednal s polským premiérem panem Mateuszem Morawieckim. Stejně, jako jsme měli společné vládní zasedání na Slovensku, uspořádáme to samé s Poláky 15. listopadu. Jednal jsem se zástupci ŠKODA Auto. Uvedl jsem do funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Přijal jsem velvyslance Německa pana Christopha Isranga a velvyslance Velké Británie pana Nicholase Archera. Dal jsem rozhovor Le Monde. Byl na konferenci pořádané Univerzitou Karlovou s názvem “Česko - a jak dál?” Měli jsme samozřejmě jednání vlády.

Chtěl bych, ještě než skončím, popřát našemu vojákovi v Afghánistánu, aby se rychle uzdravil. Jsem rád, že ti ostatní, kteří s ním jeli ve vozidle, už jsou z nemocnice propuštění.

Až si za týden napíšeme, budeme slavit přesně 100 let od založení republiky.

Ve středu 24. letím do Londýna na koncert České filharmonie. Oslavíme tak ve Velké Británii naše výročí a mě čeká i jednání s paní Theresou Mayovou. Mějte se moc hezky a doufám, že si tenhle významný týden a hlavně víkend užijete.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úředník v koutě, nechtěl říct nic. Skandál u Vojtěcha pokračuje

20:35 Úředník v koutě, nechtěl říct nic. Skandál u Vojtěcha pokračuje

Desítky opatření vlády pravidelně končí u soudů jakožto nezákonná verdiktem o jejich zrušení a s upo…