Rakouská školka vypustila z jídelníčku vepřové kvůli dětem „z jiných kultur“. A zástupce starosty se neudržel: My nejsme ti, kteří by se měli přizpůsobovat!

8. 9. 2017 10:17

Rozhodnutí mateřské školky v rakouském Amstettenu vypustit z jídelníčku vepřové maso značně pobouřilo rodiče i některé politiky. Vedení školy svůj krok vysvětlilo tím, že školku navštěvují i děti z „jiných kultur“.

Rakouská školka vypustila z jídelníčku vepřové kvůli dětem „z jiných kultur“. A zástupce starosty se neudržel: My nejsme ti, kteří by se měli přizpůsobovat!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně
reklama

Zejména od začátku migrační krize před dvěma lety se vedou bouřlivé diskuze nad integrací muslimských přistěhovalců. Kritici poukazují na to, že Evropa až příliš často ustupuje muslimským náboženským, ale i stravovacím požadavkům.

Právě na přizpůsobování a toleranci většinové společnosti k menšinám je ostatně založena ideologie multikulturalismu, kterou propaguje například obchodní řetězec Lidl. Teprve před několika dny se ukázalo, že společnost v rámci svého úsilí o „náboženskou neutralitu“ vymazávala na svých fotografiích kříže u řeckých kostelů. Kontroverzní krok společnosti vzbudil značně negativní reakce na sociálních sítích a k jejímu bojkotu vyzval i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

K obdobnému kroku se rozhodla i mateřská školka v rakouském Amstettenu, která vyřadila z jídelníčku vepřové. Stejně jako například výše zmíněný Lidl také tato mateřská školka chtěla vyjít vstříc požadavkům muslimské menšiny, které islámské náboženství zakazuje požívat vepřové maso. Ačkoli muslimským žákům nikdo vepřové maso nenutil, rozhodlo se vedení školky nepochopitelně připravit o vepřové maso plošně všechny žáky.

Rodiče nejvíce rozčílilo vysvětlení, že „školku navštěvují také žáci z jiných kultur“. Příliš velké pochopení však rozhodnutí školky nesklidilo ani u radních města. „Vyřazovat z jídelníčku kvůli náboženským důvodům vepřové maso není správné rozhodnutí. Vyzývám vedení školky, aby vepřové svým žákům opět v jídelně podávali. My nejsme ti, kteří by se měli přizpůsobovat. Když jíst vepřové nechtějí, nikdo je k tomu přece nenutí,“ říká zástupce starosty Amstettenu Dieter Funke.

Do „vepřové“ aféry se vložili také politici, konkrétně Martha Harreiterová z FPÖ. „Pro nás, naše rodiny a děti je naše kultura na prvním místě. Proto požadujeme, aby rodiče mohli hlasovat o tom, jestli jejich dětem má či nemá být předkládáno k obědu vepřové maso,“ navrhuje Harreiterová. Radní pro sociální otázky z SPÖ Gerhard Riegler nicméně tvrdí, že školce nebylo nic nařizováno a její vedení se rozhodlo o své vůli, a komentáře politiků považuje za „populistické“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hnusný.“ Hejma dostal sodu a končí. Ale Xaver, Český lev, covid: To vyúčtoval

8:25 „Hnusný.“ Hejma dostal sodu a končí. Ale Xaver, Český lev, covid: To vyúčtoval

Názory na lockdown rozdělují českou společnost, a to čím dál výrazněji. Kvůli nim nyní odchází z kan…