Rakousko: Jasný pokyn. Uprchlík spáchal zločin? Jen to napište! Nebo...

25.09.2018 14:31

Tichá pošta, která nebyla dostatečně tichá. Tak by se dalo popsat, co se stalo rakouským Svobodným, jejichž ministr má pod palcem vnitro. Unikl pokyn, podle kterého by se policisté a zaměstnanci Ministerstva vnitra měli držet dál od médií, která jsou „kritická“. Více informací by naopak měli zaměstnanci těchto institucí poskytovat o znásilněních. A když poskytují informace, měli by dotyční zmínit i národnost podezřelého či pachatele a zda je žadatelem o azyl. Informuje o tom Deutsche Welle.

Rakousko: Jasný pokyn. Uprchlík spáchal zločin? Jen to napište! Nebo...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz
reklama

E-mail, který přišel policistům a úředníkům vnitra, obviňuje deníky Der Standard a Kurier a týdeník Falter z „jednostranného a negativního zpravodajství o ministerstvu a policii“. „Fakta a vysvětlování již nic neznamenají, jsou ignorovány, neboť články jsou stejně vždycky negativní, jak ukazuje mnoho příkladů z minulosti,“ napsal prý mluvčí ministerstva Christoph Pölzl v dotyčném e-mailu. Údajně vyzval podřízené, aby mu svá vyjádření poslali ke kontrole, pokud je zapojeno více než jedno oddělení.

Anketa

Zvažujete, že v senátních či komunálních volbách odevzdáte hlas alespoň jednomu kandidátovi ČSSD?

5%
95%
hlasovalo: 8453 lidí

„V ostatních případech, pokud mohu doporučit, omezte komunikaci s těmito médii na zákonem nutné minimum a neposkytujte jim výhody, jako exkluzivní přístup,“ stálo dále v e-mailu. Vyjímku prý tvoří případy, kdy dotyčný vidí nějakou přidanou hodnotu či šanci na objektivní či dokonce pozitivní reportáž.

Když byl Pölzl na e-mail tázán, potvrdil, že ho skutečně poslal, ale namítl, že se jednalo pouze o doporučení, nikoli o závazný pokyn. Vyjádřil se, že je samozřejmě povinností médií kriticky přistupovat a zveřejňovat činnost policie, ministra a Ministerstva vnitra. Nicméně, je prý také právem těch, se kterými média komunikují, si udělat obrázek z informací a reportáží o kvalitě dotyčného média. E-mail měl prý posílit jednotnost prezentace ministerstva a policie při komunikaci s médii.

E-mail měl také obsahovat doporučení, aby policie „proaktivně“ poskytovala více informací o sexuálních deliktech, zvláště když jde o činy spáchané na veřejnosti s velkou mírou násilí nebo když oběť a útočník neměli žádné pouto. Také by policie měla prý sdělit národnost podezřelého. A pokud je cizinec, tak zmínit, zda je žadatelem o azyl. Dle Pözlových slov je to v zájmu transparentnosti, veřejnosti a médií. Podle zmíněného Der Standardu to však odporuje směrnicím Ministerstva spravedlnosti, které praví, že etnická či náboženská příslušnost podezřelého by měla být sdělena jen tehdy, pokud je to nezbytné k pochopení události.

Fotogalerie: - Chemnitz týden poté

Demonstrace v Chemnitz týden poté
Demonstrace v Chemnitz týden poté
Chemnitz týden poté- čelo  průvodu
My jsme lid, občanský protest. Hesla vedoucí průvo...
Lidé, protestující v Chemnitz proti imigraci
Protistrana vyvěsila transparent

Média se celé věci pochopitelně chopila a na hlavu ministra Herberta Kickla ze Svobodných se snesla snůška kritiky a osočení z umlčování kritiků a vyvolávání nenávisti a předsudků k cizincům. Pölzl se proti tomuto honu ohradil s tím, že ministr zprávu nedostal a ani její vytvoření nenařídil. Tvrdil také, že ministerstvo chystá nové směrnice pro transparentní komunikaci s médii.

Kancléř Kurz se ke kauze vyjádřil z New Yorku, kde byl na akci pořádané OSN. „Strany a vládní instituce nesou velký podíl odpovědnosti za svobodnou a nezávislou žurnalistiku v zemi,“ řekl a dodal: „Jakékoliv omezení svobody tisku je nepřijatelné“.

Původní článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…