Rakousko: Vyhrál Kurz. Babiš a Petříček mu blahopřejí. Polčák se raduje, že selhali Svobodní

29.09.2019 19:18

Předčasné parlamentní volby v Rakousku s výrazným náskokem vyhrála Rakouská lidová strana (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Z prognózy institutu ARGE vypracované pro agenturu APA vyplývá, že lidovci získali 37,1 procenta hlasů. Na druhém místě se umístili sociální demokraté (SPÖ) s 22,5 procenta. Na třetím místě pak s výraznou ztrátou oproti předchozím volbám v roce 2017 skončila protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) (16,7 procenta). Čeští politici ocenili úspěch lidovců v rakouských volbách, uvedla ČTK.

Rakousko: Vyhrál Kurz. Babiš a Petříček mu blahopřejí. Polčák se raduje, že selhali Svobodní
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz
reklama

Čtyřprocentní hranici pro vstup do Národní rady překročili ještě Zelení, kteří od posledních voleb v říjnu 2017 v parlamentu nebyli. Podle prognózy dosáhli nejlepšího výsledku v dějinách: 13,1 procenta.

V parlamentu usedne také liberální strana NEOS (7,8 procenta). Dosud parlamentní strana Nyní dnes čtyřprocentní hranici nepřekonala (1,8 procenta). Podobnou prognózu jako ARGE zveřejnil také institut SORA, který ji vypracoval pro veřejnoprávní stanici ORF. Podle ní získali lidovci 37,2 procenta, sociální demokraté 22 procent, svobodní 16 procent a NEOS 7,4 procenta.

Znatelně se liší prognózy pouze v zisku strany Zelených: podle SORA dosáhla dokonce na 14,3 procenta. Předběžné konečné výsledky by měl ministr vnitra Wolfgang Peschorn oznámit ještě dnes mezi 20. a 21. hodinou SELČ. Tyto výsledky ovšem nebudou zahrnovat asi milion hlasů voličů, kteří využili korespondenčního hlasování či volili na voličský průkaz mimo své trvalé bydliště. Hlasy z korespondenčního hlasování se budou sčítat až v pondělí, hlasy odevzdané na voličský průkaz až ve čtvrtek.

Kurzovi a jeho straně pogratuloval na Twitteru český premiér Andrej Babiš (ANO). „Přeji mnoho zdaru při sestavování nové vlády. Rakousko je naším blízkým partnerem a já se již těším na pokračování naší spolupráce,“ uvedl.

Podobně reagoval místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Přeji našim sousedům konstruktivní jednání při sestavování nové proevropské vlády a již se těším na další česko-rakouskou spolupráci,“ sdělil na Twitteru.

Místopředseda opoziční ODS Martin Kupka poukázal i na výsledek Svobodných. „To je pro Rakousko i silnější hlas rozumu v Evropské unii dobrá zpráva,“ napsal ČTK.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný přivítal posílení Kurze. „Je patrné, že voliči vnímají pozitivně jeho velmi realistickou politiku. To mu dá možnost dokončit klíčové reformy. Příznivá je taky zpráva o oslabení populistických Svobodných. To je dobrá zpráva pro celou Evropu,“ dodal.

Europoslanec STAN Stanislav Polčák uvedl, že pokud se prognózy potvrdí, Kurz bude jedním z nejúspěšnějších evropských politiků. Výrazný úspěch Zelených ukazuje na celoevropský trend. „FPÖ skončila výrazně hůře, než si asi připouštěla,“ dodal.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

10:57 To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

Obermaierová, Panenka, Bílá, Trávníček, Čtvrtníček, Ledecký i další. Seznam herců, umělců a jiných c…