Rakouský kancléř vyhrožuje České republice. Čím?

14. 9. 2015 9:22

Německo se rozhodlo vzhledem k masivní uprchlické vlně uzavřít hranice s Rakouskem a stále trvá na kvótách. Východní Evropa je však nadále odmítá, což zatím platí i pro Sobotkovu vládu. Dnes se bude v Bruselu o uprchlických kvotách za účasti všech zástupců členských států EU opět jednat.

Rakouský kancléř vyhrožuje České republice. Čím?
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Anketa

Jste pro znovuzavedení kontrol na hranicích? Přímočaře řečeno, pro zrušení Schengenu?

96%
4%
hlasovalo: 56194 lidí

Německo tak vzhledem ke svému víkendovému rozhodnutí fakticky vystoupilo ze Schengenu, byť podle tamějších úřadů jde pouze o dočasný krok. Přesto ještě stačilo v sobotu vlakem z Rakouska dorazit přes 13 000 převážně syrských uprchlíků a naplnit podle informací britského deníku The Guardian kapacity detenčního centra v Mnichově na hranici únosnosti. Evropská komise v čele s Jeanem-Claudem Junckerem stále vyzývá členské státy EU, aby si uprchlíky „spravedlivě“ rozdělily podle předem navrhovaných kvót. Návrh vehementně prosazuje také německá vláda, ale státy východní Evropy zatím tlaku odolávají.

Britský deník konkrétně jmenuje Maďarsko, Slovensko, Polsko, Rumunsko a Českou republiku. Cituje přitom nedělní vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky, který řekl, že je nemožné z těchto postojů ustoupit. „Naše pozice jsou pevné,“ dodal Sobotka. K nejrozhodnějším odpůrcům kvót i celé evropské přistěhovalecké politiky však jednoznačně patří maďarský premiér Viktor Orbán. Již dříve obvinil z celé krize Německo, jež nejprve otevřelo své hranice všem uprchlíkům a porušilo tak dohody z Dublinu. Na konci minulého měsíce Orbánova vláda dokončila výstavbu plotu na hranici se Srbskem a zítra vstoupí v zemi zpřísňující zákony. Za ilegální překročení hranice bude možné uložit trest vězení.

Celý text z britského deníku najdete ZDE

Podle očekávání však ani plot na hranici se Srbskem nedokáže uprchlíky zastavit. Americká tisková agentura Associated Press popisuje situaci poblíž maďarského města Röszke, kde došlo k penetraci plotu. Několik maďarských vojáků údajně nečinně přihlíželo tomu, jak na území země pronikají zástupy uprchlíků skrze obrovskou díru v plotu. Podle očitých svědků proti uprchlíkům nijak nezasahovali. Maďarské úřady se nechaly následně slyšet, že jenom v průběhu poslední soboty se do země dostalo asi 4330 dalších uprchlíků. Za dosavadních více než osm měsíců potom do Maďarska dle odhadů přišlo asi 175 000 uprchlíků.

Celý text z tiskové agentury AP je ZDE

Před několika dny Orbán obviňoval uprchlíky z toho, že neprchají před válkou, ale kvůli lepším ekonomickým podmínkám. „Nepřicházejí k nám z válečných zón, ale z táborů v sousedních zemích kolem Sýrie. To znamená, že jim bezprostředně nehrozí nebezpečí a nemusí se bát o své životy,“ prohlásil Orbán podle Guardianu. Jeho nekompromisní postoje jsou terčem kritiky většiny západních politických špiček. Rakouský kancléř Werner Faymann dokonce řekl, že nevlídné zacházení maďarských úřadů s uprchlíky připomíná druhou světovou válku. Faymann také navrhl, že pokud dnes nebude dosaženo konsenzu nad kvótami, mohlo by Německo a jeho spojenci přerozdělování uprchlíků prosadit s pouhou kvalifikovanou většinou.

Rakouský kancléř však zašel ještě mnohem dál, když pohrozil rebelujícím zemím z východní Evropy sankcemi. „Německo a Rakousko přispívají do rozpočtu Evropské unie obrovské sumy peněz. Pokud by Polsko, Maďarsko a spol. i nadále tak tvrdohlavě odmítaly uprchlické kvóty, mohlo by dojít k zastavení toku peněz ze strukturálních fondů EU, ze kterých právě východní Evropa těží nejvíce,“ cituje britský deník Faymanna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

17:53 Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

KOMENTÁŘ Rada pro rozhlasové a televizí vysílání si za přibližně půl milionu objednala analýzu, aby …