Rakouský ministr bouří kvůli problému v Temelíně: Opovažte se to zamést pod koberec

10.07.2015 21:35

Hornorakouský ministr životního prostředí Rudolf Anschober dnes kritizoval přístup českého energetického koncernu ČEZ k nedávnému nízkému úniku radioaktivity z Jaderné elektrárny Temelín. Podle Anschobera ČEZ osm dní nepomyslel na to, že kvůli dříve odhalené závadě na parogenerátoru by mohla unikat radioaktivita, napsala agentura APA. Naměřené hodnoty nepřekročily povolené limity, radiace ale byla zjištěna mimo povolená místa. ČEZ podle svého dnešního vyjádření o netěsnosti i podlimitních hodnotách radioaktivity informoval neprodleně.

Rakouský ministr bouří kvůli problému v Temelíně: Opovažte se to zamést pod koberec
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

"Musíme trvat na naprosté transparentnosti, nemůže to být ze strany ČEZ či Česka zameteno pod koberec, jde o mimořádně rizikovou technologii," uvedl Anschober. Chce proto, aby se případem zabývala skupina nezávislých expertů.

Anschober upozornil, že 25. června pozdě večer byla na odstaveném temelínském bloku číslo dvě zjištěna nestandardní situace, která byla následujícího dne identifikována jako netěsnost mezi primárním a sekundárním okruhem na parogenerátoru. Temelín pak 3. července ohlásil naměření nízké radiace mimo povolené prostory s tím, že životní prostředí ani zaměstnanci nebyli ohroženi.

Vnější prostředí nijak prý ovlivněno nebylo

"Odpověď provozovatele dává důvod k domněnkám, že v elektrárně se až do 3. července, tedy osm dní, nepomyslelo na možný únik radioaktivity skrze netěsnost," tvrdí Anschober.

"O vnitřní netěsnosti parogenerátoru i velmi nízkých, podlimitních, hodnotách radioaktivity mimo povolené prostory, ale stále v rámci zařízení elektrárny, byl informován jaderný dozor, česká veřejnost i Rakousko neprodleně po zjištění," řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Dodal, že Rakousko je s výjimkou víkendů a svátků denně informováno o aktuálním provozu elektrárny.

Fakt, že vnější prostředí nebylo nijak ovlivněno, prokazuje podle Svitáka řada měření v areálu elektrárny, na jeho hranicích i jinde, včetně nezávislého evropského radiačního měření nebo českého monitorovacího systému Státního ústavu radiační ochrany.

Rakousko, které se vzdalo výroby energie štěpením jádra, se k nukleární energetice svých sousedů staví dlouhodobě kriticky. Nesouhlasí proto se záměrem postavit dva nové bloky v českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …