Rakouský tisk k roku 1968: Proti cizí moci je třeba bojovat

21.08.2018 13:30

Pražské jaro se ukázalo jako iluze a „socialismus s lidskou tváří“ jako prázdné heslo. Přesto musí poučení z boje proti cizí nadvládě a politické diktatuře znít: „Nikdy se nevzdávat!“ V dnešním sloupku rakouského listu Der Standard to napsal novinář maďarského původu Paul Lendvai, který z Maďarska odešel po násilném potlačení tamní revoluce z roku 1956. Zprávu převzala ČTK

Rakouský tisk k roku 1968: Proti cizí moci je třeba bojovat
Foto: archiv redakce
Popisek: Invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa

Další rakouský deník Wiener Zeitung si všímá aktuálního dění v souvislosti s 50. výročím vpádu vojsk Varšavské smlouvy, když informuje o pondělních protestech před ruskou ambasádou v Praze.

Přední rakouský deník Der Standard dnes otiskl sloupek Paula Lendvaie, podle něhož tehdejší události patří mezi ty, které zůstanou nesmazatelně vepsány do paměti lidí.

„Celé generace si tak pamatují, kde byly v době vraždy prezidenta Johna F. Kennedyho nebo islamistického teroristického útoku na newyorské Světové obchodní centrum. Pro nás ve střední Evropě zůstane takovým nezapomenutelným datem 21. srpen 1968, den invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ píše autor sloupku.

„Naděje pražských reformátorů se ukázaly jako iluze. ‚Socialismus s lidskou tváří‘ zůstane prázdnou frází v knihách o soudobých dějinách. Přesto by bylo bláhové zapomínat i na bojovníky za svobodu a spravedlnost následujících desetiletí, od Pavla Kohouta po Václava Havla,“ píše sloupkař. „Poučení z boje proti cizí vládě a politické diktatuře je zásada – Nikdy se nevzdávat!“ napsal Lendvai.

Der Standard dnes přináší také výpověď svědka událostí, tehdejšího rakouského studenta Ericha Neuwirtha, který zažil noční příchod vojsk Varšavské smlouvy v Brně, kam přijeli den předtím po více než týdenním pobytu v Praze. Z Brna pak musel spěšně odjet zpět do Rakouska. „V Praze jsme zůstali do 20. srpna a celou tu dobu jsme měli pocit, že pražské jaro opravdu existovalo. Lidé byli všude plní naděje, otevření a přátelští. Nikde jsme neviděli nic, co by ukazovalo na radikální změnu politické situace,“ vzpomíná Neuwirth.

Deník Wiener Zeitung píše o tom, že k 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa demonstrovalo před ruským velvyslanectvím v Praze několik stovek lidí s vlajkami Ukrajiny, NATO a EU. List mimo jiné připomíná, že po porážce pražského jara uprchlo 162 000 Čechů a Slováků do Rakouska, „kde byli přijati s otevřenou náručí“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

8:02 Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

Ve studiu České televize se sešli tři senátoři: Tomáš Czernin, Miroslav Adámek a Jiří Dienstbier. Z …