Rakouští sudetští Němci varují krajany: Nekupujte pozemky v Česku

24.03.2012 21:08

Krajanská organizace sudetských Němců v Horních Rakousech varuje Rakušany před nákupy takové zemědělské půdy v České republice, která dříve patřila sudetským Němcům. Nákup půdy vyvlastněné na základě takzvaných Benešových dekretů by se totiž mohl ukázat jako "podmíněné nabytí" majetku, řekl podle regionálního listu Oberösterreichische Nachrichten mluvčí hornorakouských sudetských Němců Peter Ludwig.

Rakouští sudetští Němci varují krajany: Nekupujte pozemky v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česko okrojené o Sudety. Stále si ho připomínají v Sudetoněmeckém domě
reklama

Nákup zemědělské půdy soukromým osobám ze zahraničí umožňuje Česká republika od května loňského roku. Už od května 2009 mohou cizinci v Česku kupovat rovněž nemovitosti určené k bydlení.

Ludwig však upozorňuje na momentálně nepravděpodobné, v zásadě prý ale možné, zrušení Benešových dekretů. "Politická situace se může kdykoli změnit," tvrdí Ludwig. V takovém případě by podle něj nastalo "spravedlivé majetkové vyrovnání", které požadují rakouští sudetští Němci.

Jinak to vidí podnikatel Lukas Dorn-Fussenegger, jenž u Lipenské přehrady nakoupil 160 hektarů pozemků, které však předmětem vyvlastnění nebyly. Nyní u Lipna nabízí 24 nových bytů majetným Rakušanům.

Dorn-Fussenegger poukazuje na to, že osoby, které koupily nemovitosti, chrání mezinárodní dohoda o ochraně investic. Dorn-Fussenegger rovněž žádá sudetské Němce, mezi jejichž potomky sám patří, aby za minulostí udělali tlustou čáru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …