Rakušan: S Redlem šéf ÚZSI kšeft neuzavřel. Nevím, že by s ním jednal

11.08.2022 10:17

Ministr vnitra Vít Rakušan v rozhovoru pro deník Právo zdůraznil, že nevidí problém v tom, že se nový ředitel civilní rozvědky Petr Mlejnek v minulosti stýkal s obviněným lobbistou Michalem Redlem. U ředitele České pošty Romana Knapa přitom kontakty s Redlem Rakušanovi vadily. Rakušan vedle toho promluvil o situaci u policie po konfliktu na jednom z meetingů Andreje Babiše (ANO) a také o ukrajinských uprchlících.

Rakušan: S Redlem šéf ÚZSI kšeft neuzavřel. Nevím, že by s ním jednal
Foto: Hans Štembera
Popisek: TK ministra vnitra Víta Rakušana a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové při příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků

Deník Právo napsal, že ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek do roku 2021 udržoval kontakty s Michalem Redlem, momentálně obviněným v pražské kauze Dozimetr. Vít Rakušan, pod jehož resort tato civilní rozvědka spadá, však dal najevo, že v tom nevidí problém, protože v inkriminované době byl Mlejnek civilní osoba a mohl se stýkat, s kým uznal za vhodné.

„Informaci, že by s ním řešil státní zakázky, nemám. Pokud vím, žádný kontrakt s ním nikdy neuzavřel. Ale ve světle toho, že byl pan Mlejnek opakovaně prověřen Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) a tato prověrka mu nebyla odebrána ani po vypuknutí kauzy Dozimetr, je mi v zásadě jedno, jaké zakázky to měly být. Prověrku Národního bezpečnostního úřadu, která na ní může spolupracovat i s tajnými službami, a bezpečnostní screening, kterým musel Petr Mlejnek před svým jmenováním projít, považuji za zcela dostatečnou garanci jeho absolutní spolehlivosti,“ zdůraznil Rakušan.

K rezignaci na post ministra vnitra, k čemuž ho vyzývá opozice právě kvůli kontaktům Mlejnka s Redlem, nevidí Rakušan důvod.

Pár slov Rakušan poznamenal i k situaci u policie po zákroku neuniformovaných strážců zákona na jednom z meetingů Andreje Babiše (ANO). Rakušan tento případ označil za exces jednotlivců a konstatoval, že policie jako celek pracuje dobře.

A nakonec došlo i na ukrajinské uprchlíky. Konstatoval, že neexistují přesná čísla o tom, kolik ukrajinských běženců z Česka odešlo, ale existují čísla dokládající, že klesají počty válečných uprchlíků, kteří do Česka přicházejí. A je také jasné, že rostou počty Ukrajinců, kteří si v Česku našli práci.

„Podle údajů, které v tomto týdnu vydalo ministerstvo práce, si v Česku našlo práci 101 tisíc Ukrajinců,“ uzavřel Rakušan rozhovor.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…