Rakušan plánoval navézt migranty přímo do středních Čech. „A budou nám děkovat, že tu mohou žít,“ uvedl před třemi roky

29.09.2021 17:05 | Ze sítí

„Připomeňme si zajímavý post ‚Česko vítá uprchlíky‘. Všiml jsem si, že se teď hoši předhánějí v tvrzení, kdo není vítač,“ napsal na Facebooku člen skupinky Kolínské Fórum, kde sdílel tři roky starý rozhovor s nynějším předsedou hnutí STAN, kde hovořil o migrantech v Kolíně. „Uspořádám velkou besedu s obyvateli v místní knihovně, ať jim Syřané na mapě ukážou, odkud jsou, ať na fotkách ukážou, jak teď jejich země vypadá, a vysvětlí, proč je tady máme a že nám děkují za to, že tady s námi mohou žít,“ plánoval tehdy Rakušan.

Rakušan plánoval navézt migranty přímo do středních Čech. „A budou nám děkovat, že tu mohou žít,“ uvedl před třemi roky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vít Rakušan (STAN)

A nyní, o tři roky později, se Rakušan pro iDNES.cz ohradil proti obvinění z hnutí ANO a SPD o „vítačích“ migrantů zejména z řad Pirátů, kdy uvedl, že premiér Andrej Babiš a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura pouze vyvolávají strach. „Náš program vítací není,“ zmínil Rakušan.
 
Vraťme se o tři roky zpět ke zmíněnému článku, na který odkázala stránka na Facebooku „Česko vítá uprchlíky“. Podle svých slov otevřená platforma pro všechny, kteří jsou připraveni pomáhat.
 
„Lidé prchající před válkami, represivními režimy nebo v důsledku globálních klimatických změn potřebují naši podporu. Uprchlíci ze Sýrie a dalších oblastí, kde v současnosti probíhají ozbrojené konflikty, patří mezi ty vůbec nejohroženější. Dokažme, že nám jejich osud není lhostejný. Pojďme diskutovat o možnostech jejich přesídlení do ČR,“ stojí na stránkách. 
 
A právě ti sdíleli rozhovor z týdeníku Respekt s tehdejším starostou Vítem Rakušanem. V rozhovoru se objevila otázka: Také máte v Kolíně obavu z migrantů? Obavy Rakušan odmítl.

„V roce 2005 měl Kolín 29 tisíc obyvatel, v současné době má 31 tisíc obyvatel. Přibyly nám dva tisíce ekonomických imigrantů, kteří přišli hlavně do průmyslové zóny za městem. Jde o lidi z chudších regionů republiky, Ostravska, Ústecka, ale i Slovenska, Ukrajiny, Polska. Pro město nebyl jejich příchod jednoduchý, ale nějakým způsobem si s ním poradilo. Ta situace si sedla a funguje,“ uvedl v rozhovoru Rakušan. 
 
 
 
A pokračoval.
 
„Takže kdyby někdo přišel a řekl: Vážený pane starosto, máme tady šest Syřanů, kterým vyhořely baráky, a my pro ně potřebujeme najít ubytování, tak já odpovím: O čem se tady bavíme? Dejte mi na to měsíc, s ředitelem školy zařídím školní docházku, uspořádám velkou besedu s obyvateli v místní knihovně, ať jim Syřané na mapě ukážou, odkud jsou, ať na fotkách ukážou, jak teď jejich země vypadá, a vysvětlí, proč je tady máme a že nám děkují za to, že tady s námi mohou žít.
 

Anketa

Od jakého věku by měl mít český občan právo volit?

11%
72%
hlasovalo: 22348 lidí
V Kolíně je pokles kriminality mezi roky 2013–2018 v absolutních číslech o 65 procent. Neříkám, že je to naše zásluha, jde o obecný trend, navíc máme výborného ředitele policie. Mám ale v takové situaci dělat komunální kampaň způsobem, že si budu hrát se strachem lidí?“ uzavřel Rakušan. 
 
Diskuse pod aktuálním příspěvkem na Kolínském Fóru byla také zajímavá. „... já myslím, že pokrýt 360 stupňů názorů a možností je zřejmě nuda, takže už se rotuje alespoň 800. stupeň v alternativních realitách,“ poznamenal jeden z diskutujících. „Ona ta změna názorů je i docela nutná, když má někdo rád penízky,“ přidal se další. 
 
Poslanec Rakušan ve sněmovních volbách vede společnou kandidátku Pirátů a STAN ve Středočeském kraji. Do politiky vstoupil v roce 2010, ještě téhož roku v listopadu se stal starostou města Kolín, kde byl až do června 2019, kdy kvůli působení v celostátní politice rezignoval. Zůstal ovšem radním města.
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

spory v armádě

co si o nich myslíte, konkrétně o Černochové a Řehkovi? jak vnímáte paní minstryni?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

8:41 Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

MONITORING V pořadu Aby bylo jasno moderátorky Jany Bobošíkové byl hostem politický analytik Erik Be…