Rakušan rozstřílel vládu napadrť

03.06.2021 11:59

Dva opoziční bloky ODS, Pirátů, lidovců, TOP 09 a Starostů se chystá vládě Andreje Babiše vyslovit nedůvěru. Předseda Starostů Vít Rakušan u řečnického pultíku vypočítával, proč kabinet Andreje Babiše musí padnout. Rakušan zasazoval vládě ránu za ranou.

Rakušan rozstřílel vládu napadrť
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Hned na úvod konstatoval, že vládě důvěřuje jen minimum lidí.

„Vláda se odpoutala od reality. Vláda je zajatcem obětí vlastního demagogického PR. Česká republika není usměvavý Facebook Andreje Babiše. Česká republika je zemí, která je v morálním i ekonomickém rozvratu,“ vypálil Rakušan.

Připomněl, že na počátku epidemie, kdy ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch tvrdil, že je Česko na pandemii připraveno, si lidé museli šít sami roušky.

Vedle toho vláda zakazovala lidem chodit do restaurací, ale příklad exministr zdravotnictví za hnutí ANO Romana Prymuly ukazuje, že sami ministři nařízení vlády porušovali.

„Je to pokrytecké a pokrytecky jste se chovali po celou dobu. Jste vláda, která porušila minimálně v 10 případech zákon,“ pálil do vlády.

Poté konstatoval, že vláda v covidových časech obětovala děti. Obětovala budoucnost národa.

„Víte o tom, že jste dětem vzali budoucnost?“ vypálil Rakušan s tím, že jejich vrstevníci v jiných zemích do školy chodili, což jim proti českým dětem poskytuje velikou výhodu. „To jsou fatální selhání a oblast školství se z toho bude dlouho vzpamatovávat. Stejně jako děti. Nechali jste je napospas monitorům,“ hřměl u řečnického pultíku Rakušan s tím, že vláda neposkytla dostatečnou podporu ani pro distanční výuku.

Posléze vládě vyčetl, že selhala i v poskytování pomoci podnikatelům. Pomoc podnikatelům poskytovala vláda pozdě a nikoli v dostatečném množství.

Vládě se podle Rakušana nedařilo i proto, že odborníci nestáli o vstup do ní. „Protože do té vaší vlády odborníků už žádný skutečný odborník vstoupit nechce. Proč by to také dělal. Protože nerozhodují ministři, ale premiér, a to tak, jak mu radí jeho PR tým,“ rozčiloval se Rakušan.

„Máme také premiéra, který je trestně stíhaný a nikdy z toho nevyvodil vlastní odpovědnost,“ hřměl u řečnického pultíku Rakušan, které připomněl, že nikdy v moderní historii našeho státu jsme neměli trestně stíhaného premiéra, který je navíc podle auditu Evropské komise zcela jednoznačně ve střetu zájmů, děl Rakušan.

Babiš sice do omrzení tvrdí, že ve střetu zájmů není a že ta ošklivá EU nemá co vykládat český zákon o střetu zájmů, ale tady Rakušan vyrazil k dalšímu útoku. „A ty Evropské prachy mu nesmrdí? V té chvíli ta Evropa není zlá? Ta Evropa, která ho trestá nějakým nálezem ve střetu zájmů."

Jedním dechem dodal, že Babiš selhává v boji s korupcí, ač sám sebe označuje za protikorupčního premiéra. Dokazuje to příklad ze středočeského kraje a vlády exhejtmanky ANO Jaroslavy Jermanové nebo fungování Národní sportovní agentury pod vedením poslance ANO Milana Hniličky. Ukázalo se, že agentura vyplácela za jednu stránku prezentace 12 tisíc korun.

Navrch Rakušan přidal výčet Babišových ministrů, kteří z vlády odešli či byli odejiti. Byl to seznam opravdu dlouhý. Padlo jméno exministryně spravedlnosti Taťány Malé a mnoha dalších.  

A nakonec připomněl i zahraniční politiku České republiky, za kterou odpovídá vláda. Kupříkladu kauza Vrbětice ukazuje, že nedokázala na mezinárodní scéně získat pro tuto zemi dostatečnou podporu.

Sečteno a podtrženo, vláda je tvořena souborem chaotů, které vede premiér podezřelý z dotačního podvodu spáchaného na té zlé Evropské unii.

„Tady už nejde o nějaká dílčí pochybení této vlády. Tady jde o to, že Andrej Babiš přivedl zemi do komplexního problému,“ konstatoval Rakušan s tím, že čeští občané na vlastní oči sledují prorůstání státu a některých soukromých subjektů. „Tady je to privatizace našeho státu,“ zahřměl Rakušan.  

Tahle všechno snad skončí nejpozději u podzimních voleb, kdy podle Rakušana voliči mohou otočit list a vrátit Českou republiku mezi normální země, kde premiérem není trestně stíhaná osoba s řadou problémů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…