Na podzim roku 2022, v rozhodujícím okamžiku ukrajinské snahy o znovudobytí území okupovaných Ruskem, měl dát Elon Musk pokyn, který ochromil spojení ukrajinských jednotek a podle svědků narušil vojenskou operaci. Tento dosud nezveřejněný incident zásadně otřásl důvěrou Kyjeva ve Starlink – satelitní internetovou síť, kterou Musk poskytl Ukrajině jako podporu v boji proti ruské invazi.
Podle tří osob obeznámených s příkazem Musk instruoval hlavního inženýra v kalifornské centrále SpaceX, aby vypnul pokrytí Starlinkem v několika oblastech, včetně strategického regionu Cherson na severu Černého moře, kde Ukrajina prováděla důležitou protiofenzivu. Inženýr Michael Nicolls měl podle jednoho ze svědků říct kolegům: „Musíme to udělat,“ a následně tým deaktivoval více než sto terminálů.
V důsledku toho čelily ukrajinské jednotky na frontě náhlému výpadku komunikace. Drony, které sledovaly pohyb ruských sil, ztratily spojení, dělostřelectvo nedokázalo navádět palbu a jednotky nemohly koordinovat operace. Podle ukrajinského armádního představitele a vojenského poradce kvůli výpadku selhalo obklíčení ruských pozic ve městě Beryslav východně od Chersonu. „Obklíčení se úplně zastavilo. Operace selhala,“ řekl ukrajinský důstojník agentuře Reuters.
Ačkoli se Ukrajině nakonec podařilo Cherson a Beryslav osvobodit, může být toto Muskovo rozhodnutí prvním známým případem, kdy aktivně vypnul pokrytí Starlinkem nad bojištěm. „Fakticky změnil průběh války,“ uvedl jeden ze tří svědků pro agenturu Reuters. Někteří zaměstnanci SpaceX byli jeho příkazem šokováni – Musk tak de facto převzal rozhodování o vývoji konfliktu do svých rukou.
Věříte, že příčinou (jednou z příčin) výpadku elektřiny byly obnovitelné zdroje?Anketa
Musk i Nicolls na nejnovější informace zatím veřejně nereagovali. Mluvčí SpaceX označil reportáž Reuters za „nepřesnou“, ale neuvedl, v čem konkrétně, a pouze odkázal na dřívější prohlášení společnosti, že „Starlink plně podporuje poskytování služeb Ukrajině“.
Ani kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského, ani ministerstvo obrany se zatím nevyjádřily. Starlink je nadále pro Ukrajinu klíčovým nástrojem spojení – Zelenskyj dokonce letos veřejně poděkoval Muskovi za jeho podporu. Přesto incident posiluje obavy, které zaznívají nejen v Kyjevě, ale i v dalších státech: že Musk má nad kritickou infrastrukturou příliš velkou kontrolu.
Strach z ruské odvety?
Není jasné, co Muska k příkazu vedlo, ale podle lidí obeznámených se situací měl obavy, že by ukrajinský postup mohl vyprovokovat jadernou odvetu ze strany Ruska. Výpadek měl nastat kolem 30. září 2022. Podle bývalého pracovníka Bílého domu sdíleli někteří američtí představitelé Muskovo znepokojení z možného „eskalačního scénáře“.
Podle více než tří desítek oslovených osob z řad armády, diplomacie i bývalých zaměstnanců SpaceX se Muskova kontrola nad Starlinkem dostala na úroveň, jaká bývá vyhrazena jen suverénním státům. „Elon Musk má nyní globální vliv, který ilustruje nebezpečí koncentrace moci v neregulovaných oblastech,“ varovala letos britská politička a podnikatelka Martha Lane Foxová.
Závislost je nebezpečná
SpaceX dnes provozuje více než 7 900 satelitů – zhruba dvě třetiny všech aktivních družic na oběžné dráze. Starlink se stal dominantním poskytovatelem komunikačních služeb nejen pro armády, ale i vládní úřady a humanitární organizace po celém světě.
Ukrajina k dubnu 2025 obdržela přes 50 000 Starlink terminálů, které jí pomáhají zajišťovat spojení na celé frontové linii. Alternativy zatím chybí – evropský projekt GOVSATCOM nebo americký Kuiper od Amazonu jsou stále ve vývoji.
„Není jiný systém, který by mohl Starlink nahradit,“ uvedla analytička Grace Khanujová z poradenské firmy Novaspace.
Politický dopad a americké obavy
Muskovo podnikání má úzké vazby na americkou vládu – SpaceX má uzavřené kontrakty za více než 22 miliard dolarů, mimo jiné na dopravu astronautů a obranné projekty. Když Musk letos krátce pohrozil, že zruší podporu pro vesmírnou loď využívanou NASA, úřad byl nucen právně analyzovat, zda se nejedná o jednostranné vypovězení smlouvy.
„Potřebujeme smluvní záruky, že nám Musk nemůže službu jen tak vypnout,“ řekla bývalá zástupkyně šéfa NASA Lori Garverová.
S rostoucí závislostí vlád na technologiích soukromých firem, zejména v oblasti komunikace, se stále častěji objevují výzvy k regulaci. „V době míru hledáte nejlepší cenu,“ řekl polský ministr zahraničí Radosław Sikorski. „V době války chcete jistotu. Chcete zálohy. Chcete mít více systémů, aby výpadek jednoho neznamenal konec všeho.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič