Rána pro EU. Obyčejný starosta ve Francii může zaříznout „fofrník“

22.06.2021 14:20

Výstavba větrných elektráren bude ve Francii o něco těžší. Budou se k ní totiž vyjadřovat i starostové, kterým by „větrníky“ měly vyrůst za humny. A díky dodatku, který v pátek odhlasovali francoužští senátoři, budou mít i právo veta. Zelení ve Francii už naříkají, že takhle Francie své klimatické závazky nesplní, píše server Euractiv. Jejich senátor už ostatní obvinil, že „jdou, kam vítr vane“.

Rána pro EU. Obyčejný starosta ve Francii může zaříznout „fofrník“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Větrná elektrárna

Francie dle deníku Euractiv dala tamním starostům právo vetovat výstavbu větrných elektráren. Toto právo jim přiřkli francoužští senátoři v pátek, když odhlasovali doplněk k zákonu o klimatu a odolnosti.

Anketa

Považujete policejní zákrok vůči mrtvému teplickému Romovi za chybný?

hlasovalo: 23858 lidí
Před hlasováním prý proběhla bouřlivá debata. Cílem je podle zastánců změny zákona podpořit „společenskou přijatelnost větrných elektráren“, aby vývoj byl smírný a v souladu s regiony a jejich obyvateli. Podle konzervativního senátora Etienne Blanca se při stavbě větrných elektráren bude pohlížet na světelné a hlukové znečištění a také na ochranu zvířat, například pokud jde o trasy letu ptáků. Řekl také, že v potaz bude brána recyklace jak samotné turbíny, tak betonu, který je potřeba na základy stavby. Starostové dostanou na studium materiálů při případném plánování větrných elektráren měsíc a budou ho moci vetovat. Blanc se podle svých slov obhajuje posílením demokracie, tedy aby tyto záležitosti byly konzultovány s místní samosprávou. „Nemůžeme být pro to, aby se konzultovalo, když jde o jadernou energii, ale proti tomu, aby se konzultovalo, když jde o větrné elektrárny,“ uvedl dle Euractivu.

Návrh měl v Senátu i opozici, například zeleného senátora Danteca, který si myslí, že tento dodatek podkopává jakoukoliv energetickou strategii, kterou Francie mohla mít a také klimatické závazky. Obvinil senátory, že jdou, kam vítr vane. „Nedokážeme naplnit budoucí potřeby,“ stýskal si zelený senátor. „Bez větrné energie to nezvládneme,“ pokračoval a tvrdil, že se jedná o kampaň proti větrným elektrárnám. A na slova o ochraně ptáků reagoval, že senátoři se takto neptají, kolik ptáků zabijí auta.

Jako „nebezpečné“ vyhodnotila právo veta pro starosty ministryně pro ekologický přechod Barbara Pompiliová.  Energie z větrných elektráren zatím ve Francii netvoří významnou složku energetického mixu, ale ministryně by ji v něm chtěla vidět. Vláda už zmapovala, kam by se větrné elektrárny daly umístit. Pouze 20 % území Francie je vhodné pro výstavbu.

„S právem veta odpadá motivace se dohodnout a najít řešení společně,“ říká Pompiliová. Podle ní by toto rozhodnutí mohlo ohrozit další obnovitelné zdroje energie, například solární panely či zařízení zpracovávající biometan. Dle Euractivu Francie nesplnila své klimatické závazky pro rok 2020 a stále ve výrobě elektřiny masivně spoléhá na jadernou energii.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

20:46 „Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

Super zpráva. Tak okomentoval lídr krajských voleb a nynější náměstek hejtmana Moravskoslezského kra…