Randula od Svobodných: Přišla ODS o voliče, nebo voliči o ODS?

15.03.2024 13:47 | Komentář

„Podle zpráv insiderů si Petr Fiala údajně nedávno interně posteskl: „Máme pravicový program, máme pravicové politiky, ale chybí nám pravicoví voliči. Ponechme nyní chvíli stranou tu doslova se nabízející disputaci o to, zda je dnešní program ODS skutečně pravicový a na tenký led posuzování ‚pravicovosti‘ jednotlivých jejích hlavních protagonistů se pro jistotu nepouštějme vůbec,“ uvedl Jiří Svoboda Randula, odborný garant Svobodných pro oblast kultury.

Randula od Svobodných: Přišla ODS o voliče, nebo voliči o ODS?
Foto: Archiv JSR
Popisek: Jiří Svoboda Randula, odborný garant Svobodných pro oblast kultury

Výrok Petra Fialy vyvolal rozruch a znovu otevřel debatu o identitě a strategii Občanské demokratické strany.
 
Jiří Svoboda Randula se v této souvislosti domnívá, že ODS přišla o své tradiční voliče tím, že se postupně vzdala svých pravicových ideálů a přijala pragmatický přístup k politice. „ODS se stala součástí politického establishmentu, kde jediným spojovacím prvkem je ‚boj proti‘, což je paradoxně podobné předlistopadovým tendencím,“ řekl Randula s tím, že podle něj ODS zapomněla na své původní ideály a stala se pouhým ‚průměrným‘ hráčem na politické scéně.
 
Randula dále zdůrazňuje, že ODS přestala nabízet jasnou pravicovou alternativu. „Namísto toho, aby stála pevně na svých zásadách, se strana pokouší zalíbit lidem s rozporuplnými představami o pravicové politice,“ dodal ve svém nedávném komentáři.
 
Někteří političtí pozorovatelé se prý domnívají, že ODS potřebuje nového vizionáře, který dokáže znovu oslovit pravicové voliče. „Máme tu prázdnotu po Václavu Klausovi, jehož charisma a jasná pravicová vize již není ve straně cítit,“ poznamenal Randula. „ODS potřebuje nového lídra, který dokáže znovu představit hodnoty svobody a volného trhu s nadšením a přesvědčivostí.“
 
Podle všeho se Fiala snaží zdůvodnit nedostatek pravicových voličů tím, že podle něj voliči nechtějí pravicová řešení. Tento pohled však Randula odmítá. „Voliči jsou ochotni podpořit politiku, která jim přinese skutečné výhody a přesvědčivě je přesvědčí o jejích přínosech,“ tvrdí.
 
Vzhledem k současné situaci se tedy zdá, že ODS čelí výzvě najít svou pravicovou identitu a znovu získat podporu ztracených voličů. Jak bude strana reagovat na tuto výzvu a jestli dokáže najít nového vůdce, který ji vrátí k jejím kořenům, zůstává otázkou, na kterou bude třeba odpovědět v nadcházejících měsících.
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

19:04 „Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

Bezpečnostní analytik Jan Schneider tvrdí, že otázka svobody slova se stala v posledních letech nejd…