Ransdorf nechce říct, kdo mu půjčil. Pokud bude dál mlčet, v europarlamentu končí

25.07.2013 10:12

Další působení v Evropském parlamentu Miloslava Randsdorfa (KSČM) je v ohrožení. Pokud se totiž nevyjádří k tomu, kdo mu půjčil více než šest milionů korun na umoření dluhů, strana jej nedá příští rok na kandidátku do voleb. Serveru iDnes.cz to řekl předseda komunistů Vojtěch Filip.

Ransdorf nechce říct, kdo mu půjčil. Pokud bude dál mlčet, v europarlamentu končí
Foto: kscm.cz
Popisek: Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf
reklama

"Nebudu dělat nic, co je mimo mého advokáta," odmítl Ransdorf uvést, kdo mu půjčil peníze na umoření předchozích dluhů. Ani jeho právník Roman Havlín není o moc sdílnější. Informaci měl sdělit do 19. července, nakonec se ale vymluvil. "Moc práce, moc veliké horko, pokusím se vám vyhovět v pátek," vzkázal Havlín po opakované žádosti serveru.

Kdo europoslanci půjčil, netuší ani předseda strany Vojtěch Filip. Říká sice, že nemá žádný právní nástroj, jak Ransdorfa donutit ke zveřejnění věřitelů, ale členové KSČM jsou prý na toto hákliví, takže se ho ptát budou. "Dokud to nebude vyřízené, tak ústřední výbor strany mu souhlas nedá," řekl Filip. "Pokud chce kandidovat, tak to musí řešit a prokázat, že řešení je čisté a v souladu se zákonem," dodal předseda komunistů.

Ransdorf je pro republiku prospěšný

Právě politická funkce přitom podle Havlína byla motivem pro pořízení nové půjčky na umoření dosavadních dluhů. "Nechtějí, aby peníze, které dluží, byly překážkou pro jeho opětovné zvolení poslancem EP, protože jde o jednoho z mála lidí, kteří tam mohou být České republice prospěšní. Bez ohledu na jeho osobní problémy by tam měl být a práci pro Českou republiku a Evropu vykonávat," popsal dříve Havlín důvody, proč dvě české firmy půjčily jeho klientovi.

Ransdorfovy dluhy představují problém i v europarlamentu. Podle kodexu chování poslanců EP se sice nehovoří o tom, že si poslanci nesmějí půjčovat, ale chování europoslance musí být v takovém případě transparentní a politik nesmí jednat za jakoukoli výhodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Václave, měl by ses vrátit do politiky. Takto Miloš Zeman popřál Václavu Klausovi

17:20 VIDEO Václave, měl by ses vrátit do politiky. Takto Miloš Zeman popřál Václavu Klausovi

Prezident Miloš Zeman přál bývalému prezidentovi Václavu Klausovi k pěkným 80. narozeninám. A bylo t…