Rath za mřížemi rozjímal o Ústavě. A navrhl rozšířit moc prezidenta

01.02.2013 18:23

Poslanec David Rath ve vazbě napsal další „List z vězení“, ve kterém se zamýšlí nad prezidentskou volbou. Podle něj by se mělo usilovat o to, aby se prezident stal skutečnou hlavou výkonné moci, neměl by tedy být pouhým „kladečem věnců“.

Rath za mřížemi rozjímal o Ústavě. A navrhl rozšířit moc prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath ve sněmovně žádá vydat k trestnímu stíhání

Ústavní systém České republiky je postaven na úzkém propojení moci výkonné s mocí zákonodárnou. Podle Ratha tedy nejde o dva samostatné a nezávislé pilíře rozdělení moci ve státě. Aby se nastolila rovnováha a aby obě moci byly na sobě nezávislé, předložil Rath Poslanecké sněmovně novelu Ústavy ČR.

Sněmovna by podle Ratha nemohla hlasovat o nedůvěře vládě

David Rath na svých stránkách popisuje, že jeho novela z velké části mění pravomoci prezidenta a také vyřazuje možnost Poslanecké sněmovny, aby iniciovala hlasování o nedůvěře vládě.

„Na druhou stranu z důvodu udržení rovnosti systému brzd a protivah bude mít Poslanecká sněmovna možnost odvolat konkrétního člena vlády, a to kvalifikovanou většinou třípětinovou většinou svých hlasů,“ vysvětluje Rath.

Vláda bude odpovědná jen prezidentovi

Vláda ale bude odpovědná pouze prezidentovi. Nebude tedy odkázána na důvěru Sněmovny a ta naopak přestane být „automatem na zvedání rukou“ dle pokynů vlády.

Prezident by jako vrcholný představitel výkonné moci řídil zasedání vlády. Jmenoval by a odvolával členy vlády. Podle Ratha by se tak na ministerská místa dostali skuteční odborníci. Ti by pro své zákony museli hledat podporu u jednotlivých poslanců. Zákony by se tak neodhlasovaly jen díky tomu, že má vláda ve Sněmovně většinu.

Soudce by jmenovala Poslanecká sněmovna a Senát dohromady

Změnou by bylo i jmenování soudců obecných soudů a Ústavního soudu. Rozhodovaly by o tom společně Poslanecká sněmovna a Senát. Tím by prezident měl jen tolik pravomocí a byl skutečným vládcem, ne neomezeným patriarchou.

Rath očekává, že se jeho návrh zákona setká s bouřlivou reakcí a těší se na to.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

5:00 Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

Pedagogičtí pracovníci jsou povinni „poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nez…