Rathův rozsudek je napsaný, exhejtman žene svůj případ výš

27.08.2019 12:46

Pražský vrchní soud v Praze už sepsal pravomocný rozsudek, kterým poslal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha na sedm let do vězení za korupci při zadávání zakázek. Někdejší politik však zatím s přípravami na nástup do věznice spěchat nemusí, napsala ČTK.

Rathův rozsudek je napsaný, exhejtman žene svůj případ výš
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Než se spis dostane ke středočeskému krajskému soudu, který bude verdikt rozesílat stranám a vyzívat Ratha k výkonu trestu, musí Nejvyšší soud v Brně vyřešit několik stížností a návrhů bývalého hejtmana a jeho ženy. ČTK to řekla mluvčí vrchního soudu Simona Heranová.

„V případu je pět podání – dovolání, dvě stížnosti a dva návrhy na odnětí a přikázání věci,“ uvedla Heranová. S dovoláním se podle ní na soud obrátila Eva Rathová, která u trestního senátu vedeného Pavlem Zelenkou neuspěla s odvoláním. Rath podal dvě stížnosti na podjatost členů senátu, oba manželé pak navrhli, aby byl případ odebrán pražskému vrchnímu soudu.

Odvolací Vrchní soud v Praze po sedmi letech od počátku kauzy letos v červnu uznal bývalého hejtmana vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Snížil mu původně uložený trest 8,5 roku vězení a zprostil ho obžaloby ze čtyř dalších žalovaných skutků. Zároveň mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit ve výkonných funkcích v samosprávě.

S verdiktem není spokojena ani jedna ze stran. Hned po vynesení avizoval Rathův advokát Roman Jelínek, že se dovolá k Nejvyššímu soudu. Vrchní státní zastupitelství chce pak podle dřívějšího vyjádření jeho šéfky Lenky Bradáčové v deníku Právo dát podnět pro dovolání nejvyššímu státnímu zástupci. Obě strany chtějí ale nejdřív počkat na písemné vyhotovení.

Pražský vrchní soud se případem zabýval dvakrát. První odsuzující prvoinstanční verdikt v roce 2016 zrušil kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz. Zelenka ale letos zopakoval, že odposlechy jsou v tomto případu nezákonné.

V kauze bylo kromě bývalého hejtmana obžalováno dalších deset lidí. Také některé z nich uznal soud vinnými. Bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra poslal na šest let do vězení. Každý má také zaplatit 15 milionů korun. Soud je potrestal za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici. Podle odvolacího senátu žádali Kottovi úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi. Policie bývalého hejtmana zadržela v květnu 2012, tuto částku si odnášel z domu Kottových v krabici od vína.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…