Rázný hlas venkova při akci Zemana: Na vesnici máme jiné starosti než vysedávat v kavárnách. Pokud Zeman nevyhraje, nepůjdu do ulic jako někteří blbečci s červenými kartami

08.09.2017 9:40

REPORTÁŽ „Doufám, že vyhraje v prvním kole a všem blbečkům spadne čelist.“ „Zeman na Hrad, protože kdo?“ Většina lidí, kteří přišli na setkání s prezidentem Milošem Zemanem do Hlučína, patřila k jeho příznivcům. A jak to vysvětlovali? „Brání imigrantské invazi.“ „Stará se o to, aby měly naše firmy zakázky.“ „Říká věci, tak jak jsou.“ „My na vesnici, na periferii, situaci vnímáme jinak než ve městech, máme úplně jiné problémy a starosti, než vysedávat po kavárnách, chodit po večírcích a VIP koncertech,“ uvedl Martin Popek, který přišel se státní vlajkou.

Rázný hlas venkova při akci Zemana: Na vesnici máme jiné starosti než vysedávat v kavárnách. Pokud Zeman nevyhraje, nepůjdu do ulic jako někteří blbečci s červenými kartami
Foto: Daniela Černá
Popisek: Návštěva prezidenta v Hlučíně

„Říkám doma manželce, zapnu televizi a Kalousek na nás vyskočí! Když vidím Kalouska v televizi, chce se mi blít,“ rozebíral programovou nabídku pan Arnošt a téma evidentně táhlo, protože se do debaty přidávali další. „Schwarzenberg je na obalu té konzervy a v ní je Kalousek,“ doplnil Jiří Stoch, podnikatel, který se přijel podívat na setkání s prezidentem do Hlučína. Než přijel prezident, lidé na náměstí probírali samozřejmě hlavně politiku. Témata byla celkem jasná: Zeman, migrace, veřejnoprávní televize a Babiš.

A chválou tady místní opravdu nešetřili. Podle některých je Zeman nejen nejlepším polistopadovým prezidentem. „Prezident Havel byl ve své době někdo, ale na Zemana nemá. Ten chlap ví, co mluví, má to hlavu a patu, a proto mu fandím,“ konstatoval pan Arnošt, který také zmínil, že politiku s velkým zájmem sleduje dlouhodobě. Než šel do důchodu, pracoval jako technik ve státních službách. „Všichni, co blbě kecají kvůli Rusku a Číně, ať se podívají na to, že on se stará o to, aby měly naše firmy zakázky. Na Západ se budeme blbě prosazovat, tam nás jen vykořisťují. Fabriky nám vzali, a co?“ Pak ujistil: „Všichni obchodují se Sovětským svazem, tedy s Ruskem a s Čínou, Německo i Amerika.“ Zároveň ale uvedl, že pokud Zeman nevyhraje, do ulic nevyrazí. „Nepůjdu s transparentem tak jako někteří blbečci s červenými kartami. Uznám, dobře, máme nového prezidenta. Ale abych šel jako blbec vyvěšovat trenky, protože nevyhrál můj kandidát? Takový člověk je hulvát prvního stupně, co to udělá.“

Od mladého podnikatele Jiřího Stocha pak padl i tento názor. „Islám přináší takovou změnu, že se z toho nebudeme schopni vzpamatovat,“ uvedl s odkazem na situaci v Německu nebo ve Španělsku a také upozornil, že nás jako jeden z mála právě prezident Zeman brání „proti imigrantské invazi“. „Politická korektnost je lež, a to je věc, kterou prezident Zeman neuznává. On říká věci tak, jak jsou, a je velmi chytrý. Občas mu něco ujede a těchto věcí se tzv. pražská kavárna chytá, zveličí je a pak dělá výtržnictví, jako je věšení trenek na Hrad. To do demokratického právního státu absolutně nepatří. Vox populi, vox dei,“ dodal.

Prezident Miloš Zeman v Hlučíně

Žádné transparenty, žádné červené karty. V davu byla vidět státní vlajka, kterou přinesl pan Martin Popek z blízkých Ludgeřovic: „Nesouhlasím s tím, co se s přistěhovalci děje. On je jediný v Evropě, který se nebál říkat pravdu,“ uvedl na adresu Zemana. „My na vesnici, na periferii, situaci vnímáme jinak než ve městech, máme úplně jiné problémy a starosti, než vysedávat po kavárnách, chodit po večírcích a VIP koncertech. Vidíme vše z jiného úhlu pohledu. V Praze si udělali revoluci a účet poslali na vesnici,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.     

Prezident na návštěvě Hlučína. Foto: Daniela Černá

Prezident Miloš Zeman si na náměstí v Hlučíně pochvaloval snížení nezaměstnanosti. Také zhodnotil projednávání vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ve sněmovně. „Sněmovna ale není soud, i když se tak někdy chová. Vzal jsem s potěšením na vědomí, že sněmovna věnovala osm hodin svého vzácného času nad tímto tématem, a na druhé straně v šuplících sněmovny vězí 200 nevyřízených zákonů, které mohly změnit život naší společnosti,“ uvedl Zeman a nazval středeční jednání sněmovny exhibicí. Poté odpovídal na dotazy. Průběh byl podobný jako u předchozích setkání s občany v Moravskoslezském kraji.

Lidé si natáčeli a fotili prezidenta. Foto: Daniela Černá

„Na mě to působilo strojeně. Dlouhodobě patřím spíš ke kritikům současného prezidenta,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz po skončení Rostislav Stoček, který podniká v Hlučíně. „Vadí mi jeho rozporuplné názory. Společnost rozděluje. Kdykoli něco řekne nebo má nějaký proslov, spíš to Českou republiku rozděluje, než aby ji to spojovalo,“ dodal s tím, že daleko sympatičtější je mu profesor Jiří Drahoš. O tom, koho bude volit, ale rozhodnutý ještě není. „Už jen osoby, kterými se obklopuje, jsou mi značně nesympatické,“ dodal ještě k Zemanovi.

Majitel cestovní kanceláře Jindřich Večerek pak své dojmy z návštěvy prezidenta popsal takto: „Já jsem z generace, která zažila minulý režim. Nedostal jsem šedý pas, byl jsem ideologický diverzant.“ Současnost mu ale připomíná doby minulé. „Co se děje teď s Babišem? Co se děje teď v republice, je katastrofa,“ zhodnotil. O tom, komu hodí hlas v prezidentské volbě, nepochybuje: „Zeman na Hrad, protože kdo?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný odpálil bombu. Než Lipovskou odstranili, zkusili ji prý umlčet jinak

21:31 Volný odpálil bombu. Než Lipovskou odstranili, zkusili ji prý umlčet jinak

„Mafie se rozhodla, že se jí zbaví i za cenu porušení zákona a mediálního divadla,“ popisoval poslan…