ODS se musí vyrovnávat s neustálým úpadkem preferencí, podle průzkumu společnosti CVVM by jí svůj hlas věnovalo jen 13,5 procenta voličů. Podle Štěpánka se i přes tuto nepříliš perspektivní situaci dokáže v příštích volbách probojovat do Parlamentu. „Je otázkou, zda se strana nevydává na konečnou. Aby se nevydala, je potřeba, aby se sebou něco udělala,“ poznamenal. A to prý velmi rychle.
Konečná už může podle něj být pro občanské demokraty po dvou zastávkách, a to po parlamentních volbách a komunálních volbách v roce 2014. Pokud totiž ODS ve volbách v květnu příštího roku výrazně neuspěje, Štěpánek upozornil na to, že mnoho komunálních politiků by se pak rozmýšlelo, zda vůbec chtějí zůstat starosty pod hlavičkou strany, jako je ODS.
Agenda 2014? S křížkem po funuse
ODS ve snaze nalákat zpět staré a oslovit nové voliče představila Agendu 2014, v níž informuje o svých prioritách pro volební rok 2014. „Proč to proboha ODS neplní už od začátku?“ nechápe Štěpánek. Navíc příliš nevěří tomu, že by právě tento dokument měl zachránit ODS před utonutím, i když s jeho obsahem vesměs souhlasí. „Škoda, že ODS nenaplňovala Agendu 2010,“ povzdechl si.
A v čem tkví tento masivní odklon od dříve nejsilnější pravicové strany na české politické scéně? Podle europoslance Jana Zahradila je nepopulárnost daní za vládnutí. Štěpánek ho však opravil – podle něj je to daň za špatné vládnutí. Věrní voliči opouští prý ODS především proto, že strana nedodržuje to, čím se jim zavázala, a vzdaluje se volebnímu programu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem