Realita udeřila. Green Deal je blbost? Životní zkušenost mluví jasně

31.12.2021 14:44

Co když je Green Deal blbost? Psychiatr Tomáš Rektor se na konci roku zamyslel nad současnou touhou ozelenit svět. Dal dva příklady, které ukazují, že celý Green Deal může být slepou uličkou, která lidstvu možná naznačuje: tudy ne, přátelé.

Realita udeřila. Green Deal je blbost? Životní zkušenost mluví jasně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stávka za klima, kterou organizovalo hnutí Fridays for Future. Požadovali, aby klima bylo prioritou příští vlády

Psychiatr Tomáš Rektor na sociální síti Facebook napsal pár řádek k plánu Evropské komise na ozelenění evropské ekonomiky známé pod označením Green Deal. Položil si jednoduchou otázku, co když je Green Deal blbost?

Co ho k položení takového dotazu dovedlo? Dva jednoduché experimenty.

Pokus první.

„Udělal jsem dva experimenty, jak vlastní domácnost posunout blíže k bezuhlíkové budoucnosti. Pořídil na střechu fotovoltaiku a rozhodl se přejít na elektromobilitu. Máme docela velkou střechu. Teď, když se zadaří, jedou panely tak na 10 %. Tak hodinu denně. Pokryjí 1-2 % spotřeby domácnosti,“ napsal Rektor.

Jeho druhý pokus, respektive, druhý bod jeho úvah se vztahuje k současným elektrickým automobilům.

„Neexistuje auto, do kterého bych dostal ženu, čtyři děti a lyže a dojel na jedno nabití aspoň do Brna. Čili, mám jediný nápad, jak se zbavit závislosti na uhlíku. Zakopat na zahradě menší thoriový reaktor. A druhý vozit v kufru auta,“ pokračoval.

Dostupný ekologicky přijatelný zdroj energie se podle Rektora skrývá právě v jaderné energii. Rektor o to víc nechápe, proč se Německo v roce 2022 chystá odstavit své jaderné zdroje.

„Zbavit se uhlíku neznamená vyrobit současné množství elektřiny bezemisně, znamená to vyrobit násobně víc, pokrýt potřeby dopravy, výroby oceli, umělých hnojiv... Bez jádra mi to nedává smysl a to, že se teď Německo zbavuje jádra, podle mě není jen blbost, podle mě je to zločin,“ konstatoval Rektor s tím, že se sice debatuje o nových zdrojích energie, o způsobech, jak lépe skladovat energii a o jaderné fúzi jako zdroji energie, jenže o té se debatuje od vynálezu jaderné bomby a lidstvo v tomto směru zatím příliš nepokročilo.

Jak zastánců fosilních paliv, tak jejich odpůrců je proto podle Rektora třeba se ptát, jak dnes reálně získávat energii a současně jak udržet planetu Zemi obyvatelnou s dnes dostupnými technologiemi. 

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

19:10 Slovenský úředník oznámil zdražení plynu. A Fico začal řádit, padla slova o dementech

Slovenský premiér Robert Fico se rozčílil kvůli předsedovi Úřadu pro regulaci síťových odvětví. Důvo…