Řecko drží smutek za turecký chrám, přeměněný na mešitu: Je to urážka civilizace

25.07.2020 15:32

Po celém Řecku se v pátek rozezněly zvony. Tamní křesťané smutnili kvůli proměně kdysi největšího křesťanského chrámu – Hagia Sofia – v mešitu. O zklamání Řeků informuje agentura Reuters.

Řecko drží smutek za turecký chrám, přeměněný na mešitu: Je to urážka civilizace
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka
reklama

Než v roce 1453 osmanští Turci dobyli Konstantinopol, dnešní Istanbul, stál v tomto srdci byzantské říše největší křesťanský chrám celého světa – Hagia Sofia. Když se po první světové válce Osmanská říše rozpadla, zakladatel moderního tureckého státu Mustafa Kemal Atatürk nechal chrám označit za muzeum.

Stávající turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však na rozdíl od sekulárně smýšlejícího zakladatele Turecka klade důraz na muslimské kořeny své země. Z chrámu Hagia Sofia proto znovu nechal udělat mešitu – a v čele velkého davu vkráčel do tohoto svatostánku na muslimskou modlitbu.

Řekové nad touto proměnou pláčou, protože chrám Hagia Sofia považují po stovky let za srdce své pravoslavné víry. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis prohlásil, že proměna chrámu Hagia Sofia v mešitu je „urážkou civilizace 21. století“. „To, co se dnes v Konstantinopoli stalo, není demonstrací síly, ale důkazem slabosti,“ řekl předseda řecké vlády.

Řecko a Turecko jsou spolu poslední dobou na nože. Turecko posílá k řeckým ostrovům lodě a na dně moře hledá ložiska tolik potřebných surovin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…