Odpuštění řeckého dluhu vyústilo v okradení důchodců, píše Šichtařová. Odpuštění dlužné částky totiž odsouhlasila právě většina penzijních fondů. Zlý úmysl odpovědných politiků v tom ovšem ekonomka nehledá. „To by museli být zúčastnění politici příliš chytří a v chodu finančních trhů zběhlí, aby takový plán dokázali nejprve vymyslet a poté zrealizovat,“ podotýká
Příčinu řeckých potíží vidí jinde. „Spíš byli někteří zúčastnění „jen“ poněkud tupější a jiní zase poněkud zahleděnější do svých dobrých úmyslů Evropu zachránit,“ dodává.
Jsou u nás fondy bezpečnější?
Šichtařová upozorňuje, že i Česká republika je součástí Evropy a také u nás jsou penzijní fondy vládními politiky označovány za velmi bezpečnou investici. „A je to tady. Penzijní fondy musí ve své podstatě házet do koše cenné papíry, které nakoupily za peníze vybrané od svých klientů. Neboli své klienty – současné i budoucí důchodce - o peníze prostě obírat,“ konstatuje Šichtařová.
Zlé časy podle ní nastanou ve chvíli, kdy hladce proběhne "povinně dobrovolný" škrt většiny řeckého dluhu, aby i ostatní země následně dostaly signál o tom, že něco podobné je skutečně možné. „Pak už nebude nic bránit, aby se stejným způsobem, totiž administrativním škrtem dluhu, „vyřešilo“ předlužení i dalších zemí. Řečeno polopatě: aby se obrali další důchodci napříč Evropou. (Však oni toho vedle stopnutých valorizací unesou ještě dost…),“ uzavřela.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe