Řecko volá o pomoc. Vidí, že Erdogan využívá uprchlíky proti EU. Velvyslanec v Aténách přinesl do rozhlasu novinky z hořící hranice

09.03.2020 18:30

Hostem pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík, který okomentoval zhoršující se situaci na řecko-turecké hranici. Kdo vyvolal novou vlnu uprchlíků a migrantů? A je správné jim bránit v cestě do EU?

Řecko volá o pomoc. Vidí, že Erdogan využívá uprchlíky proti EU. Velvyslanec v Aténách přinesl do rozhlasu novinky z hořící hranice
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

„Nemyslím si, že by v Athénách a v Řecku panovala atmosféra strachu, ale samozřejmě že tato událost budí pozornost a budí emoce,“ poznamenal velvyslanec s tím, že na počátku syrské války se Řekové snažili uprchlíkům pomoct. Problém však je, že se na válečné uprchlíky ze Sýrie nabalili ekonomičtí migranti z jiných částí světa.

O devět let později je situace jiná. Řekové vnímají, že turecký prezident Recep Erdogan využívá uprchlíky jako jakousi páku vůči EU. A tady 90 procent populace souzní se svou vládou, která se rozhodla bránit hranice státu. „Lidé nosili vojákům jídlo i vodu. Zároveň Řekové dávají najevo uprchlíkům na ostrovech, že už nechtějí snášet tuto situaci. Došlo dokonce k tomu, že jedno ze vzdělávacích center pro uprchlíky bylo v neděli vypáleno.“

Karfík odmítl odpovědět na otázku, zda je správné, že Řekové pozastavili azylová řízení na 30 dní. Zda je to zcela v souladu s mezinárodním právem, musí posoudit EU. „Víte dobře, že česká vláda vždy kladla důraz na to, aby se chránila evropská hranice,“ zdůraznil velvyslanec. Česká vláda v souladu s touto politikou poslala Řecku humanitární pomoc a několik policistů. Přesně tolik, o kolik si řecká strana řekla. Stejnou pomoc nabídlo dalších 14 zemí EU.

Poukázal také na to, že dnes velká část uprchlíků je z Afghánistánu, a nikoli ze Sýrie. A pokud jde o ženy a děti, tak ty když zjistily, že přes hranici neprojdou, většina se od řecké hranice opět vzdálila. U hranice povětšinou zůstali jen mladí muži.  

Mezi řeckou a německou vládou probíhají rozhovory, jak obnovit dohodu s Tureckem o vrácení migrantů na turecké území, která byla uzavřena v roce 2016, ale dnes je tato dohoda mrtvá. Současně řecká strana volá o pomoc, protože na svém území mají na 100 tisíc uprchlíků a migrantů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…