Řecký premiér je v Moskvě, USA jsou zděšeny. Proč?

08.04.2015 8:41

Řecký premiér a vůdce radikální levicové strany Syriza Alexis Tsipras se dnes v Moskvě setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Společně budou jednat o energetice, investicích i rozvoji cestovního ruchu. Světová média rovněž spekulují o tom, že by mohl Putin Řecku nabídnout finanční pomoc.

Řecký premiér je v Moskvě, USA jsou zděšeny. Proč?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně Řecké obce v Praze Tassula Zissaki- Healey
reklama

Britský deník The Guardian považuje Tsiprasovu návštěvu Moskvy za „kontroverzní“ a připomíná, že Řecku dnes vyprší lhůta pro splacení půjčky od Mezinárodního měnového fondu ve výši 450 milionů eur. Podle britského deníku by mohl ruský prezident Tsiprasovi učinit nabídku finanční pomoci, které lze jen stěží odolat. Samotný řecký premiér se nechal slyšet, že jeho jednání v Kremlu by se mělo posuzovat prizmatem toho, co je nejlepší pro Řecko. Reagoval tak na negativní ohlasy své cesty do Moskvy, které se ozývají z domova i ze zahraničí. Putin a Tsipras by měli v prvé řadě podepsat celou řadu obchodních kontraktů a také tříletý plán na posílení vzájemných hospodářských a obchodních vazeb.

Dále se podle Guardianu očekává, že budou oba státníci hovořit o sankcích, které řecký premiér dlouhodobě kritizuje. Jak včera uvedl ruský deník Kommersant, klíčovým bodem jednání by měla být Tsiprasova snaha dosáhnout slevy na dodávkách plynu. To je pro Řecko skutečně důležitá záležitost, protože z Ruska dováží 57 % veškerého plynu. Podle nejmenovaného ruského zdroje jsou prezident Putin a jeho tým připraveni o slevách jednat. Předpokládá se, že Moskva nabídne Athénám finanční půjčku výměnou za přístup k některým aktivům. Konkrétně se Rusko zajímá o oblast námořní dopravy v přístavech Pireus a Soluň a vedle toho o železniční síť.

celý text v angličtině najdete ZDE

V Rusku se v posledních dnech jednalo o zrušení embarga na dovoz potravin z Řecka, Maďarska a Kypru. Jedná se tedy o státy, které zastávají vůči Rusku oproti zbytku Evropské unie přátelské postoje. Ruský ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov však včera na tiskové konferenci uvedl, že finální rozhodnutí o zrušení embarga nejspíš nebude učiněno již během Tsiprasovy návštěvy. Sbližování Řecka s Ruskem je některými evropskými politiky vnímáno jako snaha o rozdělení Evropské unie. Řekové se ostatně netají tím, že v případě neúspěchu při jednání s EU a MMF požádají o pomoc jinde. Řecký ministr obrany Panos Kammenos hovořil o tom, že Řecko má plán B. Ten podle expertů zahrnuje užší spolupráci Athén s Ruskem, Spojenými státy a Čínou.

Značné znepokojení nad vývojem vztahů mezi Ruskem a Řeckem panuje také v Obamově administrativě. Američané se podle Guardianu obávají zejména katastrofálních důsledků pro bezpečnost NATO v jihovýchodním křídle. Západní diplomaté o snahách Řecka vetřít se do přízně Ruska mluví jako o „nebezpečné hře s ohněm“, která přichází v nejméně vhodnou dobu. Diplomatické úsilí Spojených států se proto nyní soustředí na vyřešení problémů Řecka s jeho netrpělivými věřiteli. Po návštěvě Washingtonu zmiňoval řecký ministr financí Varoufakis, že americká vláda vyjádřila ochotu převzít roli zprostředkovatele při jednáních mezi Athénami a věřiteli. Pro Američany však bude vzhledem k dalším krokům rozhodující, na čem konkrétně se Tsipras dohodne v Moskvě.  


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

16:21 Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

Analytik Roman Máca se zamýšlel na tím, kdy poslanec Lubomír Volný vytvoří nového teroristu, jako by…