Redaktor LN z Doněcku: Povstalci tvrdí, že města ovládají, ale není to tak

07.05.2014 7:12

Redaktor Lidových novin Luboš Palata se vypravil do Doněcku, hlavního města východní Ukrajiny a v posledních dnech též separatisty vyhlášené proruské Doněcké republiky. Rebelové se prý tváří, že město ovládají, ale skutečnost je dle Palaty úplně jiná.

Redaktor LN z Doněcku: Povstalci tvrdí, že města ovládají, ale není to tak
Foto: archiv red, tan
Popisek: Ukrajinská krize

Redaktor Palata viděl v Doněcku to, co nazval „zvláštním zápachem války“. Symbolem je prý sídlo úřadu gubernátora, jež nyní ovládají ti, kteří vyhlásili „Doněckou republiku“ a podle Palaty sní o tom, že ji přivedou zpět do náruče Ruska. Vlajek sousední země zde podle něj vlaje mnohem více než vlajek vyhlášeného separatistického státu.

Sama budova podle něj vypadá jak vojenské opevnění. Oproti minulým dnům, které Palata sledoval, mělo přibýt kalašnikovů a pistolí, ale většina posádky se prý stále musí spokojit s noži či tyčemi. Celý jedenáctipatrový dům je prý polepen protizápadními a protiamerickými plakáty, „které jakoby byly vystřiženy ze sovětských novin stalinských padesátých let,“ líčí Palata. Do toho prý z reproduktorů stále zní staré sovětské písně, opěvující dělnický Donbas, nebo propagandistické básně.

Vše k dění na Ukrajině ZDE.

Pak hovoří s jakýmsi horníkem, který sem přišel pomáhat navzdory zákazu vedení dolu. Jak popisuje Palata, působí v budově jako pomocná síla, ale tváří se jako revolucionář. „Nechceme s nikým bojovat. My si tu jen chceme vládnout sami. Bez těch banderovců v Kyjevě,“ říká. Když prý chce západní Ukrajina k Evropě, tak ať si jde. On že chce být v Rusku, protože Rusko je mu nejblíže.

Redaktor LN pak poznamenává, že separatisté se sice tváří, že vládnou Doněcku, ale ve skutečnosti čelí silným útokům provládních sil. Reportáž pak zakončuje líčením, jak kousek od bojové linie v parku doněcké ženy sází květiny k výročí 9. května. Jak mu vykládají, je to jejich největší svátek.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

19:24 Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

Lékař John Campbell působící na univerzitě v britském Brightonu a rovněž amatérský youtuber se ve sv…