Ředitel Metrostavu měl strach z policejního zátahu. Pancovou tahal ven

10.10.2013 8:42

V dubnu 2012, dva týdny před velkou policejní razií pod vedením Lenky Bradáčové, navštívil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou šéf stavební firmy Metrostav Pavel Pilát. Požádal Pancovou, aby se s ním šla projít ven, a tam ji sdělil, že získal informace, že se policie začala zajímat o veřejné zakázky jeho firmy pro Středočeský kraj.

Ředitel Metrostavu měl strach z policejního zátahu. Pancovou tahal ven
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath před soudem

„Pilát se samozřejmě pos*al, což jako chápu. Že z toho dostal strach, že to klidně pustěj, tu cé dvojku, že jim to nestojí za to,“ reprodukovala pak za přítomnosti policejního odposlechu Pancová obsah schůzky svému partnerovi Petru Kottovi. Ten odvětil: „To jsou nějaký chiméry“. Za necelé tři týdny zjistil, že se o žádné chiméry nejednalo.

„Cé dvojkou“ v odposleších Pancové byla rekonstrukce pavilonu C2 nemocnice na Kladně. Cena rekonstrukce byla 270 milionů. Ředitele Metrostavu však policisté nezatkli. Možná v jeho prospěch zasáhla náhoda- další schůzku s Pancovou měl mít dva dny poté, co ředitelku zásahová jednotka vyvlekla přímo z jejího domu v Rudné.

Na ředitele Piláta a údajně i jeho náměstka Jiřího Anděla však nyní došlo také. Policisté je obvinili v souvislosti s několika zakázkami pro Středočeský kraj, včetně kladenské „cé dvojky“. K té přináší MF DNES přepis odposlechu rozhovoru Pancové s Davidem Rathem.  V březnu 2012 se domlouvali, že „cé dvojku vyhraje Metrostav“ a že cena bude 270 milionů. Na schůzce s ředitelem Pilátem o dva dny později pak plánovali, že v souvislosti s „cé dvojkou“ bude „deset, šest a čtyři“. Pak se písemně domlouvají, jaký bude časový harmonogram plateb.

Redaktor Hospodářských novin Jindřich Šído ale ke zveřejněným rozhovorům přidal poznámku, že bychom se mezi smíchem nad pikantními úniky měli zamyslet, jak se vůbec rozpravy obviněných dostaly na veřejnost. Je prý otázkou, kdo se o to přičinil a jaký na tom měl zájem- pobavení veřejnosti to prý byla sotva.

Šídlo spekuluje, že to nejspíš byli advokáti některého z obžalovaných. Těm prý nelze vyčítat, že dělají svou práci a snaží se získat pro své klienty výhodu. Veřejnost by ale prý měla vědět, jaká hra se s ní hraje. Řešením by prý mohlo být, že by nahrávky odposlechů zveřejnila sama policie, jako je tomu například v USA.  


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muže s tyčí od Vojtěcha vyvedli. Ale pravé peklo nastalo teď

13:03 Muže s tyčí od Vojtěcha vyvedli. Ale pravé peklo nastalo teď

Policie podle dnes uveřejněného prohlášení pátrá po muži, který se železnou tyčí vstoupil na Ministe…