Ředitel ŘSD Čermák: PPP projekty jsou reálné i u nás

25.06.2012 18:58

Ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Čermák hovořil o připravovaných projektech dopravní infrastruktury. Na otázky týkající se zrušení současných tendrů nebo zavedení PPP projektů odpovídal v Impulsech Václava Moravce.

Ředitel ŘSD Čermák: PPP projekty jsou reálné i u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto
reklama

ŘSD zrušilo celkem 34 vypsaných tendrů. Podle Čermáka byly nevýhodné pro stát. Není totiž zatím známá přesná podoba připravovaných projektů, firmy by proto mohly navyšovat své kalkulace, aby měly k dispozici případné rezervy. ŘSD ponechalo pouze čtyři nejdůležitější tendry, které se týkají dvou částí dálnice D3 a dvou úseků rychlostní silnice R35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí. Během tří týdnů by měly být vypsány nové tendry.

PPP projekty jsou u nás životaschopné

V souvislosti s výstavbou obchvatu D3 kolem Českých Budějovic uvažuje ŘSD o zavedení PPP projektů. Vláda tyto projekty již jednou projednávala, nyní by měla jednat o podobě výběrového řízení PPP projektů. Ačkoli stát má s nimi špatné zkušenosti z let 1999 a 2000 při stavbě D47, David Čermák si myslí, že tyto projekty jsou v České republice životaschopné jako v jiných státech. "Jsem přesvědčen, že když PPP fungují jinde, tak proč by to nebylo reálné u nás," řekl v Impulsech a dodal, že projekty budou realizovány pouze, pokud se podaří vyjednat příznivou cenu.

David Čermák hovořil také o nedostatku financí, se kterým se ŘSD potýká. Uvažuje se proto o tom, že by se ŘSD stalo zčásti státním podnikem, který by mohl narozdíl od stávající příspěvkové organizace poskytovat dluhopisové služby, a tím získávat do svého rozpočtu potřebné finance, konkrétně Čermák hovoří o částce 10 - 20 mld. korun ročně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v Teplickém závodě o senátní křesl…