Ředitel ústavu: Moskvě se situace v Donbasu vymyká z rukou. Lavrov se v okolí Putina dostává na druhou kolej

15. 1. 2015 14:42

Novou ofenzívu na východě Ukrajiny prý separatisté nejspíš vůbec nekonzultovali s Moskvou, od které se stále více odchylují. Prezident Putin sám se prý na jejich aktivity nedívá s nadšením. Tak hovoří expert na mezinárodní vztahy Petr Kratochvíl, podle kterého navíc v Moskvě získávají stále větší vliv Putinovi bezpečnostní poradci.

Ředitel ústavu: Moskvě se situace v Donbasu vymyká z rukou. Lavrov se v okolí Putina dostává na druhou kolej
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl si v rozhovoru pro IHNED.cz klade otázku, nakolik je nová ofenzíva separatistů na východě Ukrajiny schvalována Moskvou. Radikální bojovníci už podle něj začínají být nebezpeční i pro samotné Rusko.

Současné boje na východě Ukrajiny jsou nejintenzivnější minimálně od září. Separatisté, kteří je zahájili, se ale podle experta Moskvě vymykají z rukou. I Vladimir Putin si prý uvědomuje jejich radikalizaci, jakož i nebezpečí, které pro Rusko představují radikální dobrovolníci, kteří se z Ukrajiny vrátí do země.R

Rozhovor ZDE

Ukrajina provedla již čtvrtou mobilizaci a další dvě se plánují. Podle Kratochvíla se jedná spíše o zoufalé gesto odhodlání bojovat do posledního muže. Převaha separatistů totiž podle něj nespočívá v počtech, ale ve zkušenostech, neboť v řadách dobrovolníků jsou mnozí veteráni z Čečenska či Gruzie.

Jakékoliv rozhodnutí o míru podle něj bude nezbytné učinit na nejvyšší úrovni. Kratochvíl v této souvislosti poznamenal, že ruský prezident Putin nejspíš v poslední době rozhoduje pouze s nejužším kruhem svých poradců, do kterého podle všeho nepatří ani ministr zahraničí Lavrov. Ten se tak ocitá na druhé koleji.

Vliv poradců z řad „siloviků“, tedy silových ministerstev a bezpečnostních složek, má podle Kratochvíla velký vliv i na Putinovu argumentaci, kdy hospodářské sankce i další události vykládá prizmatem „války“. Lidé na ulicích podle něj tomuto výkladu skutečně věří.

Z dlouhodobého hlediska však prý sankce skutečně mohou podkopat Putinovu legitimitu. Je totiž otázkou, jak se s nimi vyrovná ruská střední třída, za Putinových časů bohatnoucí. Tato ztráta důvěry by podle něj mohla vést klidně až k Putinově porážce ve volbách.

Pokud jde o Ukrajinu, není již prý velká šance, že by se k ní povstalecké regiony připojily zpět. Minimem prý bude široká autonomie po dobu tří let, kterou již nyní nabízí prezident Porošenko. Během té doby se prý regiony velmi pravděpodobně ještě více sblíží s Ruskem. Dojde k ekonomickému propojení, ve scénáři, který je pro Ukrajinu nejčernější, rovnou k připojení.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …