Vrba také dnes vypověděl před soudem o cílené snaze Šlachty, dostat se do nejvyšších míst v policejní hierarchii i za pomocí politické tlačenky. Z jeho výpovědi rovněž vyplynulo, proč se žalobce Dušan Táborský tak zuřivě bránil, aby před senátem soudce Králíka vypovídali i policisté, co tu kauzu pod jeho dohledem řešili. Což je v dějinách kriminalistiky poměrně unikátní jev. Výpovědi policistů řešících kauzu Tatra totiž ukázaly z jeho strany řadu nestandardních kroků.
Řediteli, tohle smrdí
Šlachta podle Vrby vše rozjel na policejním večírku v objektu na Praze 6, kdy Vrbu požádal o radu, aby „nedošlo k nějakému průseru“ a jel s ním na služebnu Na Perštýně, kde byl vyslýchán americký občan William Cabaniss. Na začátku policejní akce byla přítomná i nejméně jedna osoba z americké ambasády. „Řekl jsem mu, že se mi to vůbec nelíbí, že tam nejsou splněny základní procesní náležitosti, nabídl jsem mu pomoc svého experta Františka Zahálky. Šlachta souhlasil,“ uvedl Vrba.
Zahálka však během krátké doby Vrbovi zavolal a požádal ho o stažení z případu. „Řekl mi, řediteli, na to se já mohu vy…! Je to jednostranně vedeno, oni už mají o pachateli naprosto jasno,“ vypověděl Vrba, který nakonec i přes Šlachtův nesouhlas případ dostal do své gesce. To už také bylo jasné, že se na vyšetřování celé kauzy spolu s ÚOOZ podílí i ostravský žalobce Dušan Táborský. Podle Vrby Táborský opakovaně tlačil, aby byl jeho expert Zahálka z případu odvolán a chtěl, aby věc byla z místně příslušného pracoviště přesunuta do Ostravy. Šéf tamní expozitury Krömer si však i poté stěžoval, že i nadále do jeho pravomoci zasahují příslušníci ÚOOZ, kteří za jeho zády jednají s orgány USA. Netrvalo dlouho a Vrba byl navíc podle svých slov na základě lživé kampaně donucen od policie po skoro 18 letech služby odejít.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš