Ředitelka ústavu v Rokytnici šikanovala zaměstnance

10.12.2011 17:29

Ředitelka Domova Na zámečku v Rokytnici Eva Fabová údajně šikanovala nepohodlné pracovníky, vyhrožovala jim a dávala bezdůvodně výpovědi. Nařčení odmítá, nic neprokázaly ani kontroly krajského úřadu. Pracovníci ústavu se chtějí obrátit na soud.

Ředitelka ústavu v Rokytnici šikanovala zaměstnance
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Během posledních dvou let dostalo v ústavu výpověď nebo z něj odešlo zhruba 30 pracovníků, tedy více než čtvrtina z celkového počtu. Podle Fabové stojí za slovy o šikaně organizační změny, se kterými se údajně někteří zaměstnanci neztotožnili. Odvolala se také na kontroly hejtmanství, které nepravosti neodhalily. Podle zaměstnanců však situace bezproblémová není.

"Děláme s mentálně postiženými, to znamená, že se jen tak z ničeho nesesypeme. Ale kvůli obrovskému nátlaku vedení a osočování jsme pod velkým stresem. Jedna kolegyně už kvůli tomu skončila v péči psychiatra na antidepresivech," řekla MF DNes zaměstnankyně domova, která si nepřála uvést své jméno. Podle ní konflikty začaly před dvěma lety, kdy ředitelka opět přijala vrchní sestru, která prý odešla rok předtím dohodou kvůli porušení pracovní kázně. 

Klienti poté byli údajně častěji posíláni do psychiatrické léčebny za jakékoliv provinění vůči personálu. "Dříve se v takových případech vypisovaly speciální dokumenty. Ty se najednou začaly vypisovat až dodatečně jiným pracovníkem a klient putoval do léčebny na základě nedostatečných písemných podkladů," dodala. Podle Evy Prepelicové, která je jednou z propuštěných, se lidé, kteří na tyto věci začali upozorňovat, stali záhy nepohodlnými.

Téměř 40 zaměstnanců sepsalo stížnost a poslalo ji na krajský úřad. Podle náměstkyně hejtmana Yvony Kubjátové se však neprokázalo, že by klienti byli posíláni do psychiatrické léčebny na základě nedostatečných podkladů. Krajský úřad navíc dal podle listu vedení domova seznam stěžovatelů, část z nich pak dostala výpověď zdůvodněnou úsporou nákladů. Celkový počet zaměstnanců ústavu se ale přitom od roku 2007 zvyšuje. Propuštění lidé se proto chtějí obrátit na soud.

Čtěte také:

Šikana v "Konopáskově": Tančili jsme v krepových sukních

Bleskový soud s odboráři. Šikana a zastrašování, odhalil předák Dušek

Jiří Hrebenar: Rušení kojeneckých ústavů není dobrý nápad

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…