Reflex: Zemanovi uříznou nohu, pravil fanoušek knížete. Poslanci se děsí, že vážně budou volby

15.08.2013 9:32

Česká politika prý směřuje k předčasným volbám, které nejspíš ještě prohloubí její chaos, a nad tímto zmatkem dominuje prezident Zeman. Tak charakterizoval současný politický vývoj komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka.

Reflex: Zemanovi uříznou nohu, pravil fanoušek knížete. Poslanci se děsí, že vážně budou volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka
reklama

Typickou ukázkou podle něj byla sněmovní rozprava o důvěře Rusnokově vládě. Prezident pronesl projev, který určitě nebyl z jeho nejsilnějších, a přesto jím určil téma poslanecké debaty na dalších mnoho hodin.

Fotogalerie: - Důvěra vládě

Do sněmovny se na galerii pro veřejnost přišlo pod...
Na pořadu dne je vyslovení či nevyslovení důvěry v...
Vítězslav Jandák se srdečně zdraví s vládními mini...
Premiéru Jiřímu Rusnokovi k vyslovení důvěry chybí...
Jiří Pospíšil s ministrem Balvínem
Miroslav Kalousek s mimistrem vnitra Pecinou

To přivedlo Pečinku ke glose, vycházející z úvahy jednoho z fanoušků Karla Schwarzenberga, který prý nedávno v souvislosti s prezidentovým zdravotním stavem s nadějí prohlásil: „Třeba mu uříznou nohu nebo ruku, a on skončí.“ Pečinka se nad touto pošetilostí pousmál a poznamenal, že Zemana se jeho odpůrci „zbaví“, jen kdyby mu někdo uřezal hlavu. Dokud ji prý bude mít na krku, bude stále vytvářet nové situace a ostatní za ním budou pouze klopýtat.   

Základem prezidentova úspěchu je podle něj schopnost domyslet více variant budoucího vývoje a být připraven na všechny z nich. Proto ve chvíli, kdy Rusnokova vláda nedostala důvěru, dokázal okamžitě reagovat na scénář „předčasné volby“, zatímco zbytek politické scény si nebyl schopen uvědomit, co se děje. Pečinka přidává zážitek z Poslanecké sněmovny, kde se poslanci, kteří poslední měsíce navenek hlasitě bojovali za předčasné volby, najednou v předsálí vyděšeně vyptávali svých kolegů: „Tak ony ty volby fakt budou?“

Zemanův plán podle Pečinky počítá s tím, že improvizované volby, zorganizované narychlo během dvou měsíců, politický chaos spíš ještě prohloubí. Roztříštěná levice v Poslanecké sněmovně bude ideální pozicí pro zachování jeho dominantní pozice a neformálního vůdcovství.

Právě to je podle Pečinky důvodem zděšení politické reprezentace z předčasných voleb. Takto rychlá a zběsilá předvolební kampaň totiž prý není v zájmu žádné ze stran. Improvizované a rychlé sestavování kandidátek dává největší šance prověřeným matadorům místo „nových tváří“, které by se při normálním postupu třeba mohly prosadit. Strany budou muset okamžitě sehnat na kampaň peníze, takže se budou s prosíkem obracet na skupinu „politických podnikatelů“, od kterých se poslední tři roky přinejmenším verbálně snaží distancovat.

Navíc prakticky není možné za takto krátkou dobu sepsat a představit plnohodnotný volební program. Téma voleb tedy bude určeno spíše v emocionální rovině a jako nejpravděpodobnější se zatím jeví osobnostní souboj Zeman-Kalousek. Je prý příznačné, že tento souboj jde zcela mimo hlavní strany, tradiční nositele témat. ODS, ČSSD, lidovci i komunisté tak budou pouze přihlížet, jak na sebe hází špínu dvě silné osobnosti a „strany“, vystavěné pouze jako jejich zázemí.

Jenže Miroslav Kalousek nikdy nebude mít na pravici takovou pozici jako Miloš Zeman na levici. A proto prý bude nastalý stav prezidentovi maximálně vyhovovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…