Registr majetkových oznámení se začne v září plnit jmény

26.08.2017 6:13

Během příštího měsíce se bude plnit, zatím jen jmény, nový centrální registr oznámení o střetu zájmů. Fungovat začne v pátek 1. září ve správě ministerstva spravedlnosti. Shromažďovat bude informace o majetku politiků a dalších veřejných funkcionářů. Oznámení budou muset podávat podle novely zákona hned po vstupu do úřadu, nikoli pouze průběžně jednou za rok bez vstupních dat. Novinka je součástí novely známé pod názvem lex Babiš, kterou Sněmovna přijala v lednu a která mimo jiné omezuje možnost podnikání členům kabinetu.

Registr majetkových oznámení se začne v září plnit jmény
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Povinnost oznamovat svoje majetkové poměry se bude týkat zhruba 35.000 osob. "Oznámení veřejných funkcionářů musí být do nového registru podána během října a listopadu. Tento termín se týká všech osob, které vykonávají veřejné funkce k 1. září 2017, a těch, které je začnou během září vykonávat," řekl dnes ČTK Jakub Říman z tiskového odboru ministerstva. Výjimku mají pouze současní poslanci a senátoři, ti podají oznámení až na konci června příští roku, dodal.

Lhůta pro podání průběžných oznámení se novelou zákona nezměnila, veřejní funkcionáři je musí podat do 30. června následujícího kalendářního roku.

Na ministerstvu spravedlnosti bude na nové agendě pracovat 17 zaměstnanců. "Podle systemizace je pro odbor střetu zájmů vyhrazeno 17 zaměstnanců, k 1. srpnu bylo obsazeno 14 míst," uvedl Říman. Nová agenda je podle něj jak personálně, tak technicky zajištěna. Nyní ministerstvo systém testuje a řeší se případné nedostatky. "Nicméně systém je v tuto chvíli připraven tak, aby mohl být 1. září spuštěn," doplnil.

Jednotný registr má podle vlády zlepšit veřejnou i úřední kontrolu přiznání. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje jeho zavedení za úspěch v boji s korupcí. "Vládě se podařilo výrazně zpřísnit zákon o střetu zájmů včetně zřízení centrálního registru oznámení o střetu zájmů na ministerstvu spravedlnosti. Nová pravidla budou platit od září 2017, to znamená už v nadcházejících parlamentních volbách, budou také přísněji nastaveny sankce za případné porušení zákona," uvedl při nedávném hodnocení práce legislativní sekce Úřadu vlády.

Politici budou nově dávat majetková přiznání hned při vstupu do funkce a rozšíří se okruh funkcionářů, kteří budou pod normu spadat, například o soudce a státní zástupce. Soudcovská oznámení bude shromažďoval Nejvyšší soud a nebudou veřejná.

Úřady budou mít od pátku měsíc na to, aby do registru zapsaly jména všech, kterých se povinnost týká, a připravily pro ně hesla, pod kterým se budou do registru hlásit. Nově zvolené funkcionáře, tedy i poslance vzešlé z říjnových voleb, budou do registru jejich instituce nahlašovat do 15 dnů ode dne zahájení výkonu jejich funkce. Stejnou lhůtu budou mít pro oznámení o skočení funkce. "V návaznosti na tento zápis bude mít podpůrný orgán povinnost informovat dotyčného veřejného funkcionáře o datu, kdy byl zápis proveden. Veřejný funkcionář je následně povinen do 30 dní od data tohoto zápisu podat příslušné (vstupní či výstupní) oznámení," popisuje ministerstvo spravedlnosti postup na svém webu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

12:24 Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

Schůzka kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského s prezidentem Milošem Zemanem trvala asi 40 …