Rekonstrukce státu zkritizovala vládu: Dali si do programu, že budou bojovat proti korupci, a kde nic tu nic

27. 12. 2014 13:51

Iniciativa Rekonstrukce státu si dala za cíl prosadit devět protikorupčních zákonů. Zatím Sněmovnou prošly čtyři. Na otázky serveru Aktuálně.cz odpovídal jeden z garantů projektu Pavel Franc. Uvedl, že předpokládaný registr smluv politiky vysloveně bolí a hledají prý způsob, jak jej udělat bezzubý. Přestože se k boji proti korupci přihlásily desítky českých politiků a Sobotkova vláda si ho vložila i do koaliční smlouvy, některé zákony váznou.

Rekonstrukce státu zkritizovala vládu: Dali si do programu, že budou bojovat proti korupci, a kde nic tu nic
Foto: Rekonstrukce státu
Popisek: Rekonstrukce státu

Jsou čtyři přijaté zákony málo, nebo dost? „Je to velice úspěšné, ale samozřejmě bychom rádi víc. Větší očekávání jsem měl například ohledně registru smluv," hodnotí jeden z garantů projektu Pavel Franc úspěch iniciativy po roce vládnutí kabinetu Bohuslava Sobotky.

„Je to otázka pohledu. Je to klasické dilema, jestli je sklenice z poloviny plná, nebo z poloviny prázdná. Rozhodně není běžné, že by si nějaká občanská iniciativa vytkla devět zákonů a čtyři se podařilo schválit. V tomhle ohledu je to velice úspěšné. Ale samozřejmě bychom rádi víc. Větší očekávání jsem měl například ohledně registru smluv.“

Vůle politiků pro prosazení dalších zákonů prý nebyla dostatečně silná. „Zejména v první půli tohoto roku jsme cítili, že ta vůle není příliš velká. Strany měly pocit, že jim protikorupční téma bylo vnuceno zvenčí, a nebraly to jako svou vlastní misi. Ať je to, jak chce, tak zákony, které se snažíme prosadit, směřují na lidi, kteří jsou u moci. Takže kaprům se nechce vypustit si rybník, a to ani těm, kteří halasně tvrdili, že ho vypouštět budou,“ poznamenal Franc.

Babiš už udělal několik konkrétních kroků směrem k prosazení rekonstrukčních zákonů

Server Aktuálně.cz zajímalo, jak se lidé z Rekonstrukce státu dívají na postoj hnutí ANO. To se hlasitě k iniciativě hlásilo, ale nakonec nemělo takový „tah na branku“.

„S příchodem Andreje Babiše souvisí určitá změna atmosféry ve společnosti – lidi najednou viděli Babiše, byli jím uhranuti a protikorupční zákony přestaly být tolik důležité. Což považuji za obrovskou chybu,“ zalitoval Franc.

„Andrej Babiš se nejsilněji ze všech stran přihlásil k Rekonstrukci státu. Při jednání říká, že má stejné cíle jako my. ČSSD zdaleka tak protikorupčně nemluví, akcentuje spíš sociální témata a u KDU-ČSL to bylo také takové vlažné. Takže z toho jsme předpokládali, že ANO pro to udělá víc. Ale bylo vidět, že Andrej Babiš si stanovil jiné priority, byť o nich mluvil před volbami jinak. Teď po komunálních volbách to zatím vypadá lépe, protože už udělal několik konkrétních kroků směrem k prosazení rekonstrukčních zákonů. Ale počítá se jen výsledek. Takže bych byl v tomto zdrženlivý,“ dodává.

Registr smluv politiky přímo bolí…

Registr smluv však stále není připravený a není znát ochota k jeho zavedení. „Tenhle zákon politiky vysloveně bolí, proto je tak odkládaný. A taky to bolí státem vlastněné firmy. Důkazem je nedávný anonym, který byl rozeslán poslancům a z nějž deník Blesk udělal článek. Je zjevné, že za ním stojí nějaká státní nebo polostátní firma. Politici si zákon neustále přehazují a vymýšlejí, jak to udělat tak, aby byl zákon co nejvíce bezzubý. Teď je na stole návrh zákona o registru smluv z produkce ministerstva vnitra, který sice obsahuje povinnost zveřejňovat smlouvy, ale současně obsahuje návod, jak zákon obcházet,“ myslí si Franc.

Krnáčová se uchýlila i k nepravdám

Nynější pražská primátorka za hnutí ANO Adriana Krnáčová z pozice své minulé funkce na ministerstvu vnitra za návrhy odpovídala. Její přínos však Franc hodnotí negativně.

„Velice špatně, pro nás bylo samozřejmě naprosto nepochopitelné, jak člověk původem z Transparency International může aktivně bojovat proti registru smluv. A to dokonce tak, že veřejně uvádí nepravdivé informace. Zcela v rozporu se zadáním premiéra překopala zákon tak, že byl nefunkční, a ještě tvrdila, že nikdy žádné zadání nedostala. Vůbec tomu nerozumím, nepochopil jsem to,“ kroutí hlavou zástupce Rekonstrukce státu.

Franc serveru Aktuálně.cz také řekl, že na to několikrát upozornil jejího stranického šéfa Andreje Babiše.

„On nás v reakci na to v září tohoto roku pozval na koaliční radu, abychom naše výhrady přednesli. Tam nás ovšem premiér dost nedůstojným způsobem vyprovodil. A Babiš v daném momentě nezasáhl a nechal celou věc běžet,“ popsal vývoj situace Franc.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu že je 16? Nebo spíš 40? Afghánce hledá policie. FOTO mladíka uvnitř

19:21 Tomu že je 16? Nebo spíš 40? Afghánce hledá policie. FOTO mladíka uvnitř

Policie vyhlásila pátrání po údajně šestnáctiletém mladíkovi Rasollu Mohammadovi s informací, že můž…