Rekord: Do Británie se dobývalo 1295 migrantů za den

24.08.2022 10:07 | Zprávy

V posledních týdnech narůstají počty migrantů, kteří se přes Česko snaží dostat dál do západní Evropy. Mimo jiné i do Velké Británie, kde zaznamenali jeden rekord. Na 27 lodích se v jediný den na ostrov pokusilo dostat 1295 migrantů. Až dosud byl rekord 1185 migrantů za jediný den... Britská vláda přikročila ke zpřísnění imigrační politiky, ale podle britského listu The Guardian se toto zpřísnění míjí účinkem. Proč? Podívejte se sami.

Rekord: Do Británie se dobývalo 1295 migrantů za den
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) oznámil, že za posledních pár týdnů prudce roste počet migrantů, kteří se tzv. balkánskou cestou z Turecka snaží přes Česko dostat do Rakouska, Německa a dalších západních zemí. Rakušan oznámil, že sousední Rakousko samo čelí ještě většímu migračnímu tlaku.

Psali jsme: Problém – do Česka migrují ti, kdo na to nárok nemají. Rakušan to chce řešit

A teď přicházejí obdobné informace i z Velké Británie.

Agentura PS Media upozorňuje, že počty migrantů přicházejících do Velké Británie opět lámou rekordy. Za pondělí se pokusilo Lamanšský kanál překonat 1295 lidí na 27 lodích. Rekord dosud držel 21. listopad 2021, kdy se do Spojeného království pokusilo dostat 1185 migrantů. Na rostoucí počty migrantů, kteří se snaží dostat do ostrovního království upozornila americká CNN. V listopadu loňského roku se také jeden ze člunů na rozbouřeném moři převrhl a 27 migrantů utonulo.

„Pohraniční síly dnes ráno doprovodily 100 migrantů zpět do Doveru poté, co byli zachyceni v Lamanšském průlivu,“ upozornila CNN.

V roce 2021 se do Spojeného království dostalo přes 28 tisíc nelegálních migrantů, přičemž takřka dvě třetiny pocházely z Íránu, Iráku, Eritreje a Sýrie.

Začátkem letošního roku britská ministryně vnitra Priti Patelová zprostředkovala velmi kontroverzní dohodu se Rwandou ve výši 120 milionů liber (147 milionů dolarů) na vysílání žadatelů o azyl do této východoafrické země. Dohodu však zbrzdila řada právních námitek včetně zásahu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) na poslední chvíli. Patel označila Rwandu za „bezpečné útočiště pro uprchlíky“ a slíbila že bude v programu pokračovat.

Server listu The Guardian upozorňuje, že počet migrantů hledajících místo k životu v Británii dosáhl letos hranice 22 600 osob. Prozatím. The Guardian v té souvislosti upozorňuje, že britské ministerstvo vnitra sice přikročilo k aplikaci přísné imigrační politiky, ale tato politika se míjí účinkem, protože do Británie prchají lidé ze zemí, jako jsou Sýrie či Afghánistán, kde jim jde o život, a pokud jde někomu v jeho rodné zemi o život, je ochoten podstoupit i značná rizika, aby se zachránil.

„Z vlastních vládních statistik vyplývá, že tři čtvrtiny případů azylu zde (ve Velké Británii)  získávají ochranu uprchlíků. Jsou to lidé, kteří prožili nepředstavitelné nebezpečí a trauma a chtějí být jednoduše v bezpečí. ... Mezi lidmi, které viděli přivážet na břeh, byly i kojenci a několik dalších malých dětí, některé zabalené v dekách a s vlněnými čepicemi. Záchranné vesty ležely na hromadách v kentském přístavu poté, co byly v Lamanšském průlivu zadrženy čluny a další plavidla,“ uvedl server.

Liz Trussová a Rishi Sunak, dva kandidáti na post po končícím premiérovi Borisi Johnsonovi, uvedli, že se budou držet rwandského programu. Poté se ale objevily i spekulace, že stávající ministryně vnitra bude vyměněna, ať už se premiérem stane Truss, nebo Sunak.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …