Reportéři ČT: "Ostravský Janoušek" zaměstnával manželku hejtmana

2. 2. 2015 22:05

Reportéři ČT si v pondělí večer posvítili na politického podnikatele ze severu Moravy Martina Dědice, kterému se prý říká "ostravský Janoušek". Policie ho obvinila z ovlivňování veřejných zakázek a úplatkářství. Kauza se prý dotýká i hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD) a jeho manželky.

Reportéři ČT: "Ostravský Janoušek" zaměstnával manželku hejtmana
Foto: Daniela Černá
Popisek: Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák

Dozorující státní zástupce Vít Koupil prozradil, že se podařilo nashromáždit informace o blízkých kontaktech Dědice z politiky, z magistrátů, městských úřadů a hejtmanství. Dědic "dohazoval" zakázky dalším podnikatelům a za to údajně vyinkasoval úplatky až 30 milionů korun.

Hejtman si prý s Dědicem často telefonoval

Peníze měly končit na účtech firmy Business Advisor. Členem představenstva byl Břetislav Pavelek, ale podle České televize šlo pravděpodobně jen o bílého koně. A zaměstnankyní společnosti byla manželka hejtmana Nováka. "Nezlobte se, já s vámi nebudu mluvit, nebudu se vyjadřovat vůbec k ničemu," uvedla při rozhovoru s reportéry. Pro Dědice měla pracovat mezi lety 2010 až 2013.  

Vyšetřovatelům se také podařilo zjistit, že spolu dnešní hejtman Novák a obviněný Dědic uskutečňovali až několik telefonických hovorů denně. Dnes u něj kriminalisté zjišťují, z jakých zdrojů zaplatil stavbu svého luxusního domu, jehož cena se odhaduje na patnáct milionů korun.

Někdejší politik z ČSSD Jiří Maléř na kameru prozradil, že o vlivu Dědice na řadu politiků se vědělo. V roce 2011 se stal mluvčím Městské nemocnice Ostrava a není si jist, zda by se mu to podařilo bez Dědicovy pomoci. Kvůli pozdější nespokojenosti podnikatele měl být vyhozen.

A co k tomu všemu říká sám Dědic? "Domluvím se s právníkem a určitě vám dám své stanovisko," uvedl. Jenže právník později reportérům vzkázal, že si klient absolutně nepřeje s Českou televizí hovořit. Vykázal je i ze své firmy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nas*áno a dluhy. J. X. Doležal rozmázl Kliniku. Řekl, jak to bylo

21:47 Nas*áno a dluhy. J. X. Doležal rozmázl Kliniku. Řekl, jak to bylo

Jiří X. Doležal na serveru Reflex.cz napsal, že před pár dny nabyl právní moci rozsudek, podle něhož…