Reportéři ČT vytáhli na Babiše kauzu. Neangažuji se, oponuje ministr

03.11.2014 21:50

Správa státních hmotných rezerv řeší zásadní problém. Převáží zásoby české ropy ze zahraničí pro případ, že by propukla energetická krize. Sklady, ze kterých ji odváží, prý patří firmě s neznámými vlastníky. Pořad Reportéři ČT se proto na hrozící problémy podíval zblízka. Stát totiž údajně na nevýhodných smlouvách prodělává miliardy. Naproti tomu Babišova firma údajně vydělává.

Reportéři ČT vytáhli na Babiše kauzu. Neangažuji se, oponuje ministr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

„Na nevýhodných smlouvách vydělává i Agrofert Andreje Babiše (ANO),“ zaznělo hned v úvodu pořadu. Správa státních hmotných rezerv má zajistit, aby měli čeští občané vše potřebné v době krize. Úřad prý tratí peníze i tím, že skladuje topný olej mazut, přestože již nejde o strategickou surovinu.

Na zásadní problémy si prý český stát zadělal již před deseti lety, kdy uzavřel smlouvu s firmami Viktoria group s neznámými vlastníky. O společnost se začala letos v létě zajímat tajná služba, ze zásobníků totiž zmizelo 730 tisíc litrů nafty, které prý ještě doplnila, ale kontroloři měli zjistit, že z dřívějších dob chybí pět milionů litrů. „Zmizelou naftu už několikrát řešila i vláda,“ hlásí ČT. A Premiér Bohuslav Sobotka to potvrdil, odmítl však prozrazovat detaily. Je přesvědčen, že úřad dělá vše, co je v jeho silách, aby situaci řešil.

Firma s neznámými vlastníky má finanční problémy, a český stát proto raději naftu převáží jinam, neboť se obává, že zaměstnanci firmy se o české rezervy nafty přestanou starat.

Babiš se brání: Neangažuji se

Státní hmotné rezervy ale skladují i jiné komodity, například obilí. Obilí pro stát skladňuje firma, která patří do skupiny Agrofert současného ministra financí Andreje Babiše. Ročně má firma vydělávat stamiliony, a to na úkor státu. Ten tratí tím, že prodává levně starší obiloviny, které je třeba obměnit.

Od února letošního roku řídí instituci sociální demokrat Pavel Švagr. „Ten průšvih je v jedné věci, že se nepodařilo jednat o nějakém vypořádání smluvních vztahů,“ poznamenal k tomu Švagr. Ministr Babiš ale oponuje, že s obilím ještě nebyl problém. A dodává: „Já jsem byl v minulosti obviňován, že tady mám střet zájmů, takže se ve SSHR neangažuji.“

Za zmínku stojí, že úřad fungoval už za minulého režimu, přežil převrat a funguje dodnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek? My nic! řekl Pirát Ferjenčík. A v TV nepotěšil voliče Babiše: To, že chodíte k volbám...

8:14 Milion chvilek? My nic! řekl Pirát Ferjenčík. A v TV nepotěšil voliče Babiše: To, že chodíte k volbám...

V Událostech, komentářích nemohlo téma nedělních demonstrací chybět. Diskutovat o něm přišli Mikuláš…