Reprodukční číslo kleslo pod jedna. Ale pořád je to málo, vzkazuje Duškův ústav

12. 11. 2020 17:15

I přestože reprodukční číslo R opět kleslo, a to k vysněné hranici 0,8, která byla slíbená jako hranice pro případné uvolňování koronavirových restrikcí, podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky to stále nestačí. Píše to server Aktuálně.cz.

Reprodukční číslo kleslo pod jedna. Ale  pořád je to málo, vzkazuje Duškův ústav
Foto: reprofoto Simmar
Popisek: Rentgenový snímek pacienta s podezřením na Covid-19. Lékař jej zveřejnil se souhlasem dotyčného.
reklama

Reprodučkní číslo R má aktuálně hodnotu 0,85. Dané číslo uvádí, kolik jeden nakažený infikuje dalších lidí. Jak však uvedl ředitel ústavu Ladislav Dušek, hodnota stále není dostatečná pro to, aby docházelo k rychlejšímu zpomalování epidemie. Jde zatím podle všeho jen o mírné sešlápnutí brzdového pedálu. 

„Celkově se situace obrací k lepšímu, brzdění na populační úrovni je ale stále pomalejší a odpovídá reprodukčnímu číslu 0,85. Navíc není patrný žádný eskalovaný rizikový trend v nemocnicích,“ poznamenal Dušek. Klesá jak číslo udávající počty nově nakažených, tak se i snižuje podíl pozitivních testů. I tak je ale stále vysoký, i když už dosáhl hodnoty pod 30 procent (konkrétně 28 procent). 

Ústav se tak nechal slyšet, že by se měla i nadále dodržovat přijatá opatření. A to i z toho důvodu, že je stále vysoké číslo hospitalizovaných a zároveň se také nedaří ochránit před nákazou seniory patřící do nejohroženější skupiny obyvatel. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

14:31 „Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

V první hodině nedělních Otázek Václava Moravce proti sobě zasedly tři dámy – předsedkyně TOP 09 Mar…