Řešení pro tlusté děti: Třetí hodina tělocviku

22.08.2012 8:43

Podle odborníků dětem fatálně chybí pohyb. Skutečnost navíc potvrzuje fakt, že se tři čtvrtiny žáků základních škol nehýbou ani hodinu denně. S tím se rozhodně nechce smířit ani šéf Českého svazu tělesné výchovy Miroslav Jansta, ani sportovní kluby po celé zemi. Proto jim chtějí nově přidat třetí hodinu tělocviku týdně.

Řešení pro tlusté děti: Třetí hodina tělocviku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soustředit se, zadek zastrčit..
reklama

Podle Miroslava Jansty je situace žalostná. Žáci nutně potřebují pohyb. Podle statistik se za 17 let navýšil počet dětí s obezitou o třetinu. Horší zjištění je, že ani hodinu denně pohybu nevěnují tři čtvrtiny žáků základních škol. Přitom by obézní děti měly mít alespoň sedm hodin sportu týdně.

Plán nápravy by neměl být složitý. Místo zaběhnutých cviků či rozcviček by se děti učily například kolektivní hry jako hokej či volejbal, jednotně jízdu na kole či například karate. Naproti dětem by vyšly i kluby v jednotlivých městech, tvrdí Jansta. Ty by tak v jednotlivých městech tuto výuku přímo organizovaly. „Místní kluby budou hledat sporty vhodné pro danou oblast, výběr by se odvíjel od možností školy, klubu a města,“ vysvětluje v Mladé frontě Dnes. Navíc by někteří žáci mohli zůstat v klubu a věnovat se činnosti ve volných chvílích. I učitelé by hodinu pohybu navíc ve školách uvítali, jenže nemají peníze.

Podle odborníků dětem fatálně chybí pohyb. Navíc je sport pro žáky daleko přitažlivější, než držet nejistou dietu, jež není ve vývinu dětí rozhodně doporučována.

"Mohl by hrozit nedostatek vitaminů, minerálních látek, případně energie. Proto je nejdůležitější maximální zvýšení pohybové aktivity," cituje MF Dnes Pavla Suchánka z občanského sdružení Výživa dětí. Podle nové studie Světové zdravotnické organizace trpí nadváhou či obezitou asi pětina českých chlapců a desetina dívek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…