Řešení situace romských uprchlíků navrhne nový tým, povede ho zmocněnkyně

20.05.2022 21:05 | Zprávy

Kroky k řešení situace romských uprchlíků z Ukrajiny navrhne vládě nový tým. Bude ho řídit vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková. Skupinu budou tvořit zástupci příslušných resortů, hasičů, Správy uprchlických zařízení i neziskových organizací, které s běženci pracují. ČTK to po dnešním jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny řekla zmocněnkyně. Rada se po nástupu Fialovy vlády sešla poprvé. Debatovala i o dotacích pro organizace, které s uprchlíky pracují.

Řešení situace romských uprchlíků navrhne nový tým, povede ho zmocněnkyně
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: Hlavní nádraží v Praze, květen 2022

„Pracovní skupina navrhne vládě postup a opatření na pomoc zvlášť zranitelných skupinám uprchlíků, mezi které patří třeba romské rodiny s dětmi,“ uvedla zmocněnkyně. Podle ní se tým bude scházet pravidelně a připraví systémová řešení.

Na pražském hlavním nádraží zůstávají stovky uprchlíků, hlavně romských rodin s dětmi. Zástupci neziskových organizací, kteří na místě pomáhají, přístup k romským běžencům kritizují. Podle nich stát situaci neřeší. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) část lidí ale opustila přidělené ubytování a do nádražních prostor se vrátila. U části se pak ověřuje, zda nemají i maďarské občanství. Na pomoc a ochranu v Česku pak nemají nárok. Hlavní město uvedlo, že ubytovací kapacity už nemá. V Troji vyrostlo stanové městečko, prošlo jím 250 lidí. Na místě pomáhají romské organizace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…